Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

18 maja br.  obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Mimo upływu lat Papież jest nam wciąż bardzo bliski.

Podstawą jego życia była modlitwa i osobisty kontakt z Bogiem. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałością i zaufaniem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się cała jego misja, zarówno jako człowieka, jak i duchownego, który stał się głową Kościoła Katolickiego.

Był wrażliwym i mądrym człowiekiem, który rozumiał ludzi i ich problemy.

16 października 1978 kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jana Pawła II. Był nam Ojcem od chwili wybrania, kiedy z balkonu bazyliki św. Piotra mówił o Polsce – „kraju dalekim”, a jednocześnie bliskim przez wiarę i chrześcijańską kulturę.

Jan Paweł II był królem polskich serc, przewodnikiem na drogach ku Dobru, całym sercem kochał Naród i całą Polskę. Dawał temu wyraz przy każdym spotkaniu z rodakami w Ojczyźnie, Rzymie i na całym świecie.

Odwiedzając Polaków w kraju, miał świadomość, że jest mile widziany, oczekiwany jak ojciec w rodzinnym domu. Czuł się tutaj dobrze, nabierał sił, by powrócić do Watykanu umocniony na duchu i ciele.

23 października 1978 r. w Liście do Polaków pisał: Niełatwo jest zrezygnować z powrotu do Ojczyzny: Proszę Was tylko, aby to odejście jeszcze bardziej nas połączyło i zjednoczyło w tym, co stanowi treść naszej wspólnej miłości. Kiedykolwiek przyjmować będziecie błogosławieństwo Jana Pawła II przypomnijcie sobie, że wyszedł spośród Was i że ma szczególne prawo do Waszych serc i Waszej modlitwy.

Święty Jan Paweł II był nam Ojcem w trudnych latach stanu wojennego, kiedy padały słowa słyszane na całym świecie, słowa, które brały w obronę skrzywdzonych. Gdy Polska odzyskała niepodległość cieszył się z odzyskanej wolności, prosząc Boga słowami: Naucz nas być wolnymi.

W nadchodzących dniach znajdźmy czas na chwilę refleksji nad jego życiem, nauczaniem i Jego rolą we współczesnej historii Polski, Europy i świata. Warto zapoznać się z  nauczaniem Jana Pawła II, z Jego spuścizną, aby czerpać z niej siły oraz nadzieję na przyszłość.

 

Więcej informacji na stronie internetowej: Polska w Watykanie

 

Źródło: http://ko.poznan.pl/kuratorium/aktualnosci_kurator/2020/05/100-rocznica-urodzin-sw-jana-pawla-ii/

 

 

Informację  przygotowała: Gabriela Kokot

                                             pedagog szkolny

Data dodania: 2020-05-18 20:19:36
Data edycji: 2020-05-18 20:24:50
Ilość wyświetleń: 30

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook