Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. 

Czym jest wolontariat? Voluntarius w języku łacińskim oznacza „dobrowolny, chętny”, a wolontariat to dobrowolna, bezinteresowna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Wolontariusze to osoby, które niosą pomoc innym, angażując się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Wolontariuszem może zostać każdy, jeśli tylko ma chęć do zaangażowania się w różnego typu inicjatywy. Nie liczy się wykształcenie, pochodzenie czy poglądy religijne. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych, by mogły podjąć wolontariat. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj wolontariatu będzie odpowiedni dla każdej osoby. Niektóre działania wymagają posiadania odpowiednich predyspozycji i kwalifikacji.

Wolontariat szkolny to propozycja skierowana do środowisk szkolnych. Polega na angażowaniu uczniów do współtworzenia wydarzeń artystycznych, sportowych, organizowania akcji, koncertów wpisujących się w zakres akcyjnej pomocy na rzecz różnych instytucji, placówek, stowarzyszeń. Możliwości i formy współpracy są bardzo szerokie. Wymagane są jedynie serce gotowe do pomagania, zapał i uśmiech!

Tak jest również w naszej szkole. Szkolny Klub Wolontariatu działający w naszej szkole od kilku lat współpracuje z Motylim Wolontariatem w Hospicjum Palium oraz Fundacją Redemptoris Missio w Poznaniu, a także Domem Zdrowia i Spokoju w Szelejewie, Domem Pomocy Społecznej w Mościszkach i Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Gostyniu.

Dzięki pracy naszych wolontariuszy w roku 2020:

  • Rozdawaliśmy kwartalnik Raport wydawany przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu, z którą stale współpracujemy. Gazetki były rozdawane wśród uczniów, mieszkańców gminy Pogorzela oraz instytucji.
  • Zorganizowaliśmy w ramach Motylego Wolontariatu  sprzedaż w marcu  muszelek na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu, z której uzyskaliśmy kwotę 340 zł. Wypieki przygotowała piekarnia Państwa J.A.Kapuścińskich z Pogorzeli, która po raz kolejny wsparła nasze działania.
  • Przeprowadziliśmy zbiórkę książek i czasopism, które zostały przekazane  do DPS w Mościszkach oraz Domu Zdrowia i Spokoju w Szelejewie.
  • Przygotowaliśmy wspólnie ze Szkolnym Kołem Caritas 150 kartek wielkanocnych i ozdób wiosennych  orgiami dla mieszkańców DPS oraz Chorych z gminy Pogorzela. Z powodu pandemii kartki nie zostały przekazane. Został przekazane jedynie zdjęcia prac.
  • Podczas pracy zdalnej została ogłoszona wśród uczniów akcja: Kartki świąteczne. Celem Akcji było wykonanie przez uczniów wirtualnej kartki świątecznej z okazji Świąt Wielkanocnych. Łącznie wysłano ok. 20 zdjęć kartek i życzeń wielkanocnych do mieszkańców Domu Opieki Społecznej w Mościszkach, Domu Zdrowia i Spokoju w Szelejewie, pacjentów Hospicjum Palium w Poznaniu i Zakładu Opieki Leczniczej w Gostyniu.
  • Zdalnie włączyliśmy się do Akcji Fundacji Pomocy Humanitarnej Redmptoris  Missio: Puszka dla maluszka, epidemia głodu. Apel o pomoc dla mieszkańców Afryki został zamieszczony na stronie naszej Szkoły oraz UMiG Pogorzela.
  • Aby miał szansę wygrać reportaż o twórcy opieki paliatywnej w Poznaniu, śp. P. profesorze Jacku Łuczaku pt. "Po prostu bądź", który został nominowany w konkursie na najlepszy reportaż i film dokumentalny wyprodukowany w poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, włączyliśmy się do głosowania  internetowego
  • Obecnie uczestniczymy w akcji przygotowania w domach własnoręcznie robionych przez wolontariuszy kartek bożonarodzeniowych, których zdjęcia ponownie prześlemy do naszych już stałych adresatów.

Opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu

Gabriela Kokot i Katarzyna Harasim

 

 

 

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z naszej szkoły do włączania się w działania Szkolnego Klubu Wolontariatu

 

CECHY  DOBREGO  WOLONTARIUSZA

  1. WYSOKI STOPIEŃ WRAŻLIWOŚCI, który pozwala na wnikliwą obserwacje świata, tego, co nas otacza. To pomaga dostrzegać wokół siebie ludzi potrzebujących, samotnych, bezradnych, cierpiących i chorych. Samo dostrzeżenie ich - to nie wszystko! Wielu ludzi bowiem dostrzega wokół siebie potrzebujących, ale przechodzi obok obojętnie, nie reaguje.
  2. EMPATIA, czyli umiejętność wczuwania się w sytuację i doznania drugiego człowieka, rozumienia i przeżywania jego cierpienia. Takie osobiste odbieranie drugiego człowieka skłania nas do zatrzymania się nad jego niedola, wyzwala w nas potrzebę ochraniania go, udzielania mu pomocy. Wtedy pomagamy najbardziej skutecznie. Dajmy z siebie jak najwięcej, a  o z kolei daje nam ogromna satysfakcję i zadowolenie z dobrze wypełnionego moralnego obowiązku.
  3. CIERPLIWOŚĆ, której należy się uczyć codziennie, wypełniając swe zobowiązania. Wymaga to dużego panowania nad swoimi emocjami, nad złością, zniecierpliwieniem, popędliwością, często nad lenistwem czy zniechęceniem.
  4. ODPOWIEDZIALNOŚĆ za siebie, swoje działania i za swojego podopiecznego. Odpowiedzialność należy w sobie wzbudzać i wzmacniać. Poczucie odpowiedzialności jest dowodem naszej dojrzałości do podejmowania różnych ról społecznych. Musimy pamiętać, że jeśli zobowiązujemy się do czegoś, powinniśmy wcześniej oceni nasze siły i umiejętności, aby nie podejmować zadań przerastających nasze możliwości. Nigdy nie należy obiecywać zbyt wiele, a potem nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Lepiej wziąć na siebie mniej obowiązków, ale wywiązać się z nich sumiennie.
  5. WSPÓŁDZAŁANIE - znacznie więcej można osiągnąć działając wspólnie niż indywidualnie. Takiego współdziałania należy uczyć się, aby nie przekształciło się w zażartą rywalizację i zaspakajanie niezdrowych własnych ambicji.
  6. PUNKTUALNOŚĆ - poszanowanie własnego czasu i czasu innych, to kolejna cecha, którą należy w sobie wypracować.
  7. GOSPODAROWANIE CZASEM jest bardzo cenną umiejętnością, tym bardziej, że wolontariusze swoją działalność społeczną godzą z nauką szkolną i obowiązkami domowymi. Nie można bowiem być „dobrym” wolontariuszem dla wszystkich podopiecznych, zaniedbując własną rodzinę albo nawet sąsiadów.
  8. TOLERANCJA i AKCEPTACJA - tak bardzo potrzebna zwłaszcza w kontaktach z osobami chorymi czy niepełnosprawnymi. To bardzo trudne zadanie, aby zaakceptować tę „inność” fizyczną czy psychiczną, umieć zobaczyć w osobie niepełnosprawnej pełnowartościowego człowieka. Nie każdy umie sobie z tym poradzić. Wymaga to pewnego treningu i przygotowania psychologicznego.
  9. WSTYD ZA ZŁO”, ważne jest wypracowanie odpowiedzialności za siebie i innych oraz poczucia wstydu za popełnione błędy czy wyrządzone krzywdy. Takie poczucie ma zastępować konstruktywną krytykę, służyć rozwojowi wewnętrznemu, pracy nad sobą w celu podnoszenia własnej wrażliwości, umiejętności i kwalifikacji.
  10. PRAWO DO SŁABOŚCI, do błędu czy porażki- nie jesteśmy nieomylni, zdarza się, że zrobimy cos źle, nie tak, jak planowaliśmy. Musimy sobie dać to prawo, nie załamywać się porażkami, ale wyciągać z nich konstruktywne wnioski na przyszłość- uczyć się na błędach. Zdobywamy w ten sposób nowe doświadczenia, które nas rozwijają, wzbogacają. Tak uczymy się nowych rzeczy, aby potem służyć radą i pomocą innym.
  11. DĄŻENIE DO SAMODOSKONALENIA SIĘ - wolontariusz powinien ustawicznie podnosić swoje umiejętności i doskonalić się wewnętrznie, aby pełniej i skuteczniej pomagać potrzebującym.

 

Data dodania: 2020-12-01 13:37:22
Data edycji: 2020-12-01 13:42:19
Ilość wyświetleń: 743

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej