Bookcrossing to znana na całym świecie forma popularyzacji książek i czytelnictwa, mająca na celu zjednoczenie miłośników czytania. Polega ona na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (takich jak park, pociąg, autobus, szkoła, pub, teatr, uczelnia itp.), jak również w miejscach do tego celu przygotowanych, tzw. półkach bookcrossingowych - po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą natomiast krążyć z rąk do rąk i być czytane.
Brookcrossing jest ideą znaną już w latach 80., którą rozpowszechnił w 2001 roku amerykański programista, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (książkokrążeniem) i stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów.
Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Od roku 2004 bookcrosserzy obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona na trzeci tydzień czerwca. W 2023 roku obchodziliśmy je w dniu 13 czerwca.
Ideę bookcrossingu w naszej Szkole postanowiły wcielić w życie pp. Dobrochna Błażejczak i Joanna Sokołowska.
W dniu 29 maja 2023 roku dzięki firmie Smurfit Kappa z Modły Królewskiej wyrosły w naszej Szkole, na korytarzach na pierwszym (naprzeciwko sali nr 36) oraz na drugim piętrze (vis-à-vis sali nr 49), przepiękne drzewka, pełniące funkcję półek bookcrossingowych. Na ich gałęziach swoje miejsce znalazły – oraz będą, mamy nadzieję, znajdować - pozycje książkowe, z których mogą korzystać uczniowie oraz nauczyciele naszej Szkoły.
Wielu z nas posiada w domu woluminy, które od dłuższego czasu stoją na półkach, zakurzone i zapomniane. Zamiast trzymać je w kącie własnego pokoju - lepiej podzielić się nimi z innymi, którzy chętnie je przeczytają. Nasza akcja polega właśnie na dzieleniu się książkami, które nam są już niepotrzebne, ale mogłyby zainteresować innych. Każdy, kto ma w domu książki, które już nie mieszczą się na półkach, często stoją w drugim rzędzie lub leżą w kartonach, takie, z których już wyrósł, które dawno zostały przeczytane, do których nie będzie już wracać, dzięki akcji ,,Książki w koronach’’ może podarować im wolność.
Pamiętajmy, że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana, a dzielenie się nią jest lepsze od jej posiadania. Zachęcamy zatem uczniów naszej Szkoły, by – oczywiście za zgodą rodziców – uwolnili swoje książki i przynieśli je dla kogoś innego, a następnie zabrali książki, które ktoś zostawił do przeczytania dla nich.
Swój udział w krzewieniu idei bookcrossingu wśród naszej szkolnej społeczności ma również p. Michał Rogasik, który bez wahania pospieszył nam z pomocą w rozładunku oraz transporcie drzewek na terenie Szkoły, za co składamy mu serdeczne podziękowania.
Organizatorki akcji: Dobrochna Błażejczak i Joanna Sokołowska
Zdjęcia i kolaże: Dobrochna Błażejczak
63-860 Pogorzela
ul. Parkowa 7