Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Bezpieczeństwo w Sieci - spotkanie dla rodziców uczniów klas IV

Bezpieczeństwo w Sieci - spotkanie dla rodziców uczniów klas IV

        W dniu 10 stycznia 2019 roku w naszej Szkole, odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów klas IV na temat bezpieczeństwa  w Sieci. Na spotkanie została zaproszona p. Monika Curyk st. asp. Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, która przekazała rodzicom informacje na temat  bezpieczeństwa i zagrożeń w Internecie, m.in. problemu cyberprzemocy. Zwróciła  uwagę  na kontrolę czasu wolnego dzieci, sposobu jego spędzania, ilość czasu spędzanego przy komputerze oraz dobór gier komputerowych odpowiednio do wieku dzieci. 

       Każdy  z rodziców otrzymał ulotkę przygotowaną przez pedagoga szkolnego, p. Gabrielę Kokot nt zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, adresów stron www. na których można znaleźć informacje na temat bezpieczeństwa  w Internecie oraz informacje nt programów kontroli rodzicielskiej, a także nr telefonu dla rodziców w sprawach bezpieczeństwa dzieci.  

 

         Co robić, by dziecko bezpiecznie korzystało z Internetu– 10 rad dla rodziców      

  1. Odkrywajcie zasoby Internetu wspólnie z dzieckiem. Spróbujcie razem znaleźć przyjazne strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie ich listę (pomocny będzie edukacyjny serwis internetowy – www.sieciaki.pl). Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się w sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.                 
  2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul je na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w sieci. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w wirtualnym świecie, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.
  3. Uświadom dziecko o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci. Dorośli muszą wiedzieć, że dzięki Internetowi dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie, jednak spotykanie się z nieznajomymi z Internetu może okazać się bardzo niebezpieczne. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyskaniu zgody rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.                                                                                                                 
  4. .Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron internetowych, przeznaczonych dla najmłodszych, wymaga podania prywatnych informacji. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając swoje dane, zawsze musi zapytać o zgodę rodziców. Dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne jest dzielenie się swoim nazwiskiem, adresem czy numerem telefonu. Ustal z nim, by nigdy tego nie robiło bez Waszej zgody!          
  1. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci. Nie wszystko, co jest tam publikowane, jest prawdą! Mów dziecku, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).                     
  2. .Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, by dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach. Musi wiedzieć, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.                                                                                                                                  
  3. .Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe strony na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl).                                                                                                                                                         
  4. .Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄKodeksem Dobrego Zachowania w Internecie (znajdziecie ją na stronie www.sieciaki.pl). Przypominaj również dziecku o zasadach dobrego wychowania. W każdej dziedzinie naszego życia – tak samo w Internecie – obowiązują pewne reguły. Należy być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. Poza tym dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu czytać nie swoich maili, kopiować zastrzeżonych materiałów, itp.                                                                                                       
  5. .Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z sieci (wzory Umów Rodzic-Dziecko znajdziesz na stronie www.dzieckowsieci.pl).                                                                                                                                     
  6. .Pamiętaj o pozytywnych stronach Internetu. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób z niego korzystać .

 

Dodatkowe informacje dot. bezpieczeństwa i zagrożeń w Internecie można znaleźć na stronach:

  • saferinternet.pl – polska strona programu Komisji Europejskiej „Safer internet” poświęcona bezpiecznemu korzystaniu z nowych technologii i Internetu przez dzieci i młodzież. Można na niej znaleźć informacje związane z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier online i innymch form komunikacji.
  • sieciaki.pl –  Zawiera m.in. informacje o zagrożeniach w sieci, zasady zachowania i porady oraz katalog bezpiecznych stron internetowych dla dzieci
  • fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
  • dzieckowsieci.pl – strona kampanii „Chroń dziecko w sieci”, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.
  • orange.pl/kurs/Bezpiecznie Tu i Tam – kurs internetowy dla rodziców
  • pegi.info.pl – Ogólnopolski system klasyfikacji gier PEGI – strona internetowa zawierająca informacje na temat systemu oceny gier komputerowych PEGI, na której rodzice i opiekunowie mogą znaleźć praktyczne informacje o grach komputerowych, porady i wskazówki.
 
PROGRAMY KONTROLI RODZICIELSKIEJ

             Programy do kontroli rodzicielskiej stanowią pomoc w ochronie dzieci przed negatywnymi treściami i niebezpieczeństwami. Wśród licznej oferty warto zwrócić uwagę m.in. na programy:
Beniamin (Windows XP/Vista/7/8/10)
Norton Family (Windows, Android, iOS)
Kaspersky SafeKids (Windows, Android, iOS)
F-Secure SAFE (Windows, Android, iOS)
Mobikid (Android)
Kids Place (Android)

800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI W SPRAWACH BEZPIECZEŃSTWA DZIECI

od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00
więcej informacji i kontakt online przez stronę www.800100100.pl

 

 

Opracowanie: Gabriela Kokot – pedagog szkolny SP Pogorzela

Źródła: www.sieciaki.pl oraz  www.fdds.pl

                                                            

 

Data dodania: 2019-01-29 12:19:44
Data edycji: 2019-01-29 12:38:20
Ilość wyświetleń: 1017

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej