11. 06. 2018 r. uczennice klas szóstych (Dominika Klamecka, Weronika Gruchociak i Oliwia Ciółko) Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Pogorzeli wzięły udział w II Ogólnoszkolnej Konferencji „Rozprawa młodych nad czerwcem ‘56” w Sali Bankietowej HCP w Poznaniu.
Konferencje zorganizowało Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Podczas konferencji zaprezentowało się 19 grup (głównie z Poznania) podzielonych na 4 bloki tematyczne. Nasze wystąpienie znalazło się bloku „Bohater”.
Przedstawiliśmy postać pana Leszka Paprzyckiego i jego związki z Pogorzelą.
Leszek Paprzycki 28 czerwca 1956 r. będą w mieszkaniu swojego stryja dokumentował wydarzenia na ul. Kochanowskiego fotografując je z okna (zza firanki).
Zdjęcia ukazują to, co się działo pod gmachem Wojewódzkiego Urzędu d/s Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu, od momentu, gdy zaczął się pod nim gromadzić tłum protestujących, aż do wkroczenia sił Ludowego Wojska Polskiego, które pacyfikowały miasto.
O zdjęciach wiedziało kilka osób, a negatywy i odbitki przeleżały w szufladzie jego biurka niemal ćwierć wieku. Zostały wydane po raz pierwszy w formie albumu w 1981 r. Po wybuchu stanu wojennego Leszek Paprzycki zabezpieczył je i zakopał w ziemi w słoiku po miodzie.
Ponownie zostały wydane w 1996 r. w czterdziestą rocznicę Poznańskiego Powstania.
Zdjęcia są cenne i unikatowe, każde z nich opatrzone jest komentarzem.
Dziś Leszek Paprzycki ma swoje okno w Muzeum Czerwca `56 w Poznaniu.
Można tam obejrzeć jego zdjęcia. Są one również dostępne w sieci.
Leszek Paprzycki nie urodził się w Pogorzeli, ani w niej nie mieszkał, ale jest pochowany na parafialnym cmentarzu w grobie swojej matki.
Dzięki temu jesienią 2017r. wzięliśmy udział w akcji Światełko dla Czerwca ’56 r.
Akcja ta polega na otoczeniu miejsc pamięci i grobów ludzi związanych z poznańskim powstaniem.
Dzieje się ona głównie w Poznaniu, ale zatacza coraz szersze kręgi. Włączyła się w nią klasa IIIb Gimnazjum w Pogorzeli z wychowawcą Krzysztofem Mandryszem, która zapaliła na grobie Leszka Paprzyckiego oznaczony znicz. Warto zaznaczyć, że Akcja "Światełko dla Czerwca '56", prowadzona przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, została niedawno wybrana w ogólnopolskim plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2017 w kategorii "Edukacja i multimedia".
Głównym źródłem informacji o Panu Leszku Paprzyckim stał się dla nas jego kuzyn Janusz Lamel – wieloletni Prezes GS „Samopomoc Chłopska” w Pogorzeli.
To jego najczęściej odwiedzał przyjeżdżając do Pogorzeli i z nim prowadził korespondencję.
63-860 Pogorzela
ul. Parkowa 7