Od kilku lat Fundacja DBAM O SWÓJ Z@ASIĘGwspiera polskie społeczeństwo w odpowiedzialnym korzystaniu z nowych technologii – niosą one wiele dobrego i napędzają postęp, ale mogą także przynosić negatywne skutki, takie jak fonoholizm czy problemy z koncentracją. Doświadcza ich wielu z nas.
FONOHOLIZM i JEGO SYMPTOMY:
Problem fonoholizmu odnosi się do zaburzenia behawioralnego związanego z nałogowym/kompulsywnym używaniem telefonu komórkowego, często zamiennie stosuje się sformułowanie „uzależnienie od telefonu komórkowego. Mówimy o nim, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego smartfona, najczęściej mającego dostęp do internetu. Problem fonoholizmu, zdawać by się mogło, zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osób w różnym wieku.
- Jakie są symptomy nałogowego korzystania z telefonu komórkowego?
- Po czym możemy poznać że nasze dziecko, albo my sami zbyt często posługujemy się urządzeniem mobilnym jakim jest telefon komórkowy?
Wysyłamy Wam – Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczycielespecjalnie przygotowany materiał, który zawiera 10 wybranych najbardziej charakterystycznych objawów fonoholizmu.
Pamiętajcie:
PORADY JAK BYĆ OFFLINE
W bardzo prosty sposób w codziennym funkcjonowaniu możecie ograniczyć nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego, internetu, gier on-line i innych cyfrowych dobrodziejstw
13 przykładów prostych czynności, które zobaczycie w załączonych materiałach, są możliwe do wdrożenia praktycznie „od zaraz”. Niewątpliwie pomogą one Wam stać się bardziej rozsądnym użytkownikiem nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. Pamiętajcie, że ich wdrożenie wymaga od Was przede wszystkim:
Możecie również stworzyć własny, rodzinny kodeks stosowania urządzeń komunikacyjnych w domu i wykorzystać wskazówki przygotowane przez Fundację Dbam o mój z@asieg
Pamiętajcie, że stając się odpowiedzialnym użytkownikiem nowych technologii
zawsze możecieprosić o pomoc najbliższych lub specjalistów.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami fundacji: „Symptomy fonoholizmu”- 2 plansze , „Porady jak być offline”, „Kodeks rodzinny” oraz „Sposoby codziennych rozwiązań”.
Opracowała: Katarzyna Harasim
pedagog szkolny
63-860 Pogorzela
ul. Parkowa 7