Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Fonoholizm

Fonoholizm

Od kilku lat Fundacja DBAM O SWÓJ Z@ASIĘGwspiera polskie społeczeństwo w odpowiedzialnym korzystaniu z nowych technologii – niosą one wiele dobrego i napędzają postęp, ale mogą także przynosić negatywne skutki, takie jak fonoholizm czy problemy z koncentracją. Doświadcza ich wielu z nas.

 

FONOHOLIZM i JEGO SYMPTOMY:

 

Problem fonoholizmu odnosi się do zaburzenia behawioralnego związanego z nałogowym/kompulsywnym używaniem telefonu komórkowego, często zamiennie stosuje się sformułowanie „uzależnienie od telefonu komórkowego. Mówimy o nim, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego smartfona, najczęściej mającego dostęp do internetu. Problem fonoholizmu, zdawać by się mogło, zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osób w różnym wieku.

 

- Jakie są symptomy nałogowego korzystania z telefonu komórkowego?

- Po czym możemy poznać że nasze dziecko, albo my sami zbyt często posługujemy się urządzeniem mobilnym jakim jest telefon komórkowy?

 

Wysyłamy Wam – Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczycielespecjalnie przygotowany materiał, który zawiera 10 wybranych najbardziej charakterystycznych objawów fonoholizmu.

 

Pamiętajcie:

 

  1. Czytajcie sygnały płynące z własnych obserwacji! Kierujcie się intuicją, Wasz organizm sam ci podpowiada, czy nie jesteś osobą nałogowo korzystającą z urządzeń mobilnych (przemęczenie fizyczne, niewyspanie, poczucie zmęczenia psychicznego, chęć wyłączenia wszystkich urządzeń elektronicznych i potrzeba spokoju)

 

  1. Analizujcie to, jak się czujecie, kiedy nie macie telefonu przy sobie bądź jak się w takiej sytuacji czuje osoba Tobie bliska (zaniepokojenie, nerwowość, niepewność, poczucie braku, rozdrażnienie, nerwowość, agresja)

 

  1. Słuchajcie tego, co mówią inni o Waszym zachowaniu!Osoby postronne bardzo często są dobrymi obserwatorami a Wy sami być może nie możecie znaleźć odpowiedniego dystansu.

 

 

PORADY JAK BYĆ OFFLINE

 

W bardzo prosty sposób w codziennym funkcjonowaniu możecie ograniczyć nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego, internetu, gier on-line i innych cyfrowych dobrodziejstw

 

13 przykładów prostych czynności, które zobaczycie w załączonych materiałach, są możliwe do wdrożenia praktycznie „od zaraz”. Niewątpliwie pomogą one Wam stać się bardziej rozsądnym użytkownikiem nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. Pamiętajcie, że ich wdrożenie wymaga od Was przede wszystkim:

 

  1. Dobrej diagnozy aktualnego stanu: odpowiedzcie sobie na pytanie, czy są takie pola codziennego funkcjonowania, w których chcielibyście korzystać z nowoczesnych urządzeń komunikacyjny w inny sposób. Jeśli tak, spiszcie sobie na kartce, w jakich porach dniach, godzinach, sytuacjach nałogowe używanie z narzędzi komunikacji ma negatywny wpływ na Waszą pracę, naukę, relacje z innymi.

 

  1. Zmiany dotychczasowego myślenia o korzystaniu z nowych mediów: nie jesteście ich niewolnikiem, macie pełne prawo do kontrolowania czasu, miejsca oraz sposobu wykorzystania urządzeń mobilnych.

 

  1. Konsekwencji w przestrzeganiu narzuconych/ustalonych zasad: zasady związane z używaniem urządzeń mobilnych włączonych do sieci internetowej powinny być tworzone w sposób umożliwiający ich przestrzeganie. Spójrzcie na własne zamiary przez pryzmat swoich możliwości i nie stawiajcie sobie i innym zasad niemożliwych do wypełnienia.

 

Możecie również stworzyć własny, rodzinny kodeks stosowania urządzeń komunikacyjnych w domu i wykorzystać wskazówki przygotowane przez Fundację Dbam o mój z@asieg

 

Pamiętajcie, że stając się odpowiedzialnym użytkownikiem nowych technologii

zawsze możecieprosić o pomoc najbliższych lub specjalistów.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami fundacji: „Symptomy fonoholizmu”- 2 plansze , „Porady jak być offline”, „Kodeks rodzinny” oraz „Sposoby codziennych rozwiązań”.

 

Opracowała: Katarzyna Harasim

pedagog szkolny

Data dodania: 2020-05-06 13:38:34
Data edycji: 2020-05-06 13:45:43
Ilość wyświetleń: 775

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej