Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Fonoholizm

Fonoholizm

Od kilku lat Fundacja DBAM O SWÓJ Z@ASIĘGwspiera polskie społeczeństwo w odpowiedzialnym korzystaniu z nowych technologii – niosą one wiele dobrego i napędzają postęp, ale mogą także przynosić negatywne skutki, takie jak fonoholizm czy problemy z koncentracją. Doświadcza ich wielu z nas.

 

FONOHOLIZM i JEGO SYMPTOMY:

 

Problem fonoholizmu odnosi się do zaburzenia behawioralnego związanego z nałogowym/kompulsywnym używaniem telefonu komórkowego, często zamiennie stosuje się sformułowanie „uzależnienie od telefonu komórkowego. Mówimy o nim, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego smartfona, najczęściej mającego dostęp do internetu. Problem fonoholizmu, zdawać by się mogło, zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osób w różnym wieku.

 

- Jakie są symptomy nałogowego korzystania z telefonu komórkowego?

- Po czym możemy poznać że nasze dziecko, albo my sami zbyt często posługujemy się urządzeniem mobilnym jakim jest telefon komórkowy?

 

Wysyłamy Wam – Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczycielespecjalnie przygotowany materiał, który zawiera 10 wybranych najbardziej charakterystycznych objawów fonoholizmu.

 

Pamiętajcie:

 

  1. Czytajcie sygnały płynące z własnych obserwacji! Kierujcie się intuicją, Wasz organizm sam ci podpowiada, czy nie jesteś osobą nałogowo korzystającą z urządzeń mobilnych (przemęczenie fizyczne, niewyspanie, poczucie zmęczenia psychicznego, chęć wyłączenia wszystkich urządzeń elektronicznych i potrzeba spokoju)

 

  1. Analizujcie to, jak się czujecie, kiedy nie macie telefonu przy sobie bądź jak się w takiej sytuacji czuje osoba Tobie bliska (zaniepokojenie, nerwowość, niepewność, poczucie braku, rozdrażnienie, nerwowość, agresja)

 

  1. Słuchajcie tego, co mówią inni o Waszym zachowaniu!Osoby postronne bardzo często są dobrymi obserwatorami a Wy sami być może nie możecie znaleźć odpowiedniego dystansu.

 

 

PORADY JAK BYĆ OFFLINE

 

W bardzo prosty sposób w codziennym funkcjonowaniu możecie ograniczyć nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego, internetu, gier on-line i innych cyfrowych dobrodziejstw

 

13 przykładów prostych czynności, które zobaczycie w załączonych materiałach, są możliwe do wdrożenia praktycznie „od zaraz”. Niewątpliwie pomogą one Wam stać się bardziej rozsądnym użytkownikiem nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. Pamiętajcie, że ich wdrożenie wymaga od Was przede wszystkim:

 

  1. Dobrej diagnozy aktualnego stanu: odpowiedzcie sobie na pytanie, czy są takie pola codziennego funkcjonowania, w których chcielibyście korzystać z nowoczesnych urządzeń komunikacyjny w inny sposób. Jeśli tak, spiszcie sobie na kartce, w jakich porach dniach, godzinach, sytuacjach nałogowe używanie z narzędzi komunikacji ma negatywny wpływ na Waszą pracę, naukę, relacje z innymi.

 

  1. Zmiany dotychczasowego myślenia o korzystaniu z nowych mediów: nie jesteście ich niewolnikiem, macie pełne prawo do kontrolowania czasu, miejsca oraz sposobu wykorzystania urządzeń mobilnych.

 

  1. Konsekwencji w przestrzeganiu narzuconych/ustalonych zasad: zasady związane z używaniem urządzeń mobilnych włączonych do sieci internetowej powinny być tworzone w sposób umożliwiający ich przestrzeganie. Spójrzcie na własne zamiary przez pryzmat swoich możliwości i nie stawiajcie sobie i innym zasad niemożliwych do wypełnienia.

 

Możecie również stworzyć własny, rodzinny kodeks stosowania urządzeń komunikacyjnych w domu i wykorzystać wskazówki przygotowane przez Fundację Dbam o mój z@asieg

 

Pamiętajcie, że stając się odpowiedzialnym użytkownikiem nowych technologii

zawsze możecieprosić o pomoc najbliższych lub specjalistów.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami fundacji: „Symptomy fonoholizmu”- 2 plansze , „Porady jak być offline”, „Kodeks rodzinny” oraz „Sposoby codziennych rozwiązań”.

 

Opracowała: Katarzyna Harasim

pedagog szkolny

Data dodania: 2020-05-06 13:38:34
Data edycji: 2020-05-06 13:45:43
Ilość wyświetleń: 498

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej