Jak skutecznie uczyć się w domu? Planowanie, konsekwencja w działaniu, systematyczność, współpraca - Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w PogorzeliPrzejdz do menu głównegoPrzejdz do treści
Jak skutecznie uczyć się w domu? Planowanie, konsekwencja w działaniu, systematyczność, współpraca
OÅ›rodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu opracowaÅ‚ krótki przewodnik dla uczniów, a zarazem jako pomocnik dla rodziców, w jaki sposób można organizować naukÄ™ w domu.
Zachęcamy do zapoznania się i stosowania.
Myśl pozytywnie. Nauka zdalna nie musi być trudniejsza. Doceń własny wpływ na swoje kształcenie. Włącz pozytywne emocje.
Zaplanuj własne uczenia się. Narysuj prostą tabelę z podziałem na dni tygodnia, godziny i oczekiwane rezultaty. Ostatnią rubrykę przeznacz na notatki; możesz tam się oceniać, zaliczać sobie wykonane zadania lub wpisywać komentarze.
Ustal staÅ‚y harmonogram nauki. Zaczynaj dzieÅ„ o tej samej godzinie. Nie odkÅ‚adaj „na potem”, wykonuj zadania systematycznie, zgodnie z kolejnoÅ›ciÄ… w planie lekcji oraz terminami zadawanych prac. Zapisuj terminy zadaÅ„ z różnych przedmiotów w kalendarzu.
Uporządkuj miejsce nauki. Przyda się własne biurko lub stolik z miejscem do notowania, czytania, surfowania w sieci. Pilnuj porządku, unikaj rozpraszaczy w czasie własnej nauki (TV, głośna muzyka, włączone komunikatory, telefon).
WymyÅ›l wÅ‚asny system przechowywania zadawanych prac np. teczki, segregatory lub foldery na komputerze. UÅ‚atwi to usystematyzowanie i przechowywanie twoich prac, a także przekazywanie ich nauczycielom zarówno w trakcie pracy zdalnej, jak i po powrocie do szkoÅ‚y.
Dbaj o higieniczny tryb życia. PamiÄ™taj o aktywnoÅ›ci ruchowej i zdrowym odżywianiu, o odpowiedniej iloÅ›ci snu i odpoczynku. Sprawiaj sobie drobne przyjemnoÅ›ci. UÅ›miechaj siÄ™. To wzmocni TwojÄ… odporność fizycznÄ… i psychicznÄ…. Daj odpocząć swemu mózgowi, rób sobie przerwy na wykonanie kilku ćwiczeÅ„ gimnastycznych, przeciÄ…gnij siÄ™, zmieÅ„ pozycjÄ™. Albo po prostu wstaÅ„ i pooddychaj. Otwórz okno i przewietrz pokój.
Zaczynaj od trudniejszych zadań, łatwe zostaw na koniec gdy już będziesz trochę zmęczony.
Stosuj przemienność przedmiotowÄ…, gdy uczysz siÄ™ sam. Po 30 minutach uczenia siÄ™ jednego przedmiotu zmieÅ„ dziedzinÄ™. Rób przerwy, przeplataj naukÄ™ w sieci pracÄ… z podrÄ™cznikiem.
Wykorzystuj różne techniki w uczeniu siÄ™: notuj, rysuj, podkreÅ›laj kolorem wybrane frazy, gÅ‚oÅ›no powtarzaj, rymuj, ukÅ‚adaj historyjki wplatajÄ…c do nich fakty, które musisz zapamiÄ™tać.
WspóÅ‚praca jest ważna! PoproÅ› o pomoc, jeÅ›li czegoÅ› nie rozumiesz, zadaj pytanie nauczycielowi lub osobom z klasy, które mogÄ… tobie pomóc. Korzystaj z różnych źródeÅ‚ informacji (nie tylko Internetu), nie zapominaj o swoich podrÄ™cznikach. Rodzice sÄ… także Twoim wsparciem, ale ustal z nimi zasady –oni też pracujÄ… w domu.
Gdy w planie masz lekcjÄ™ on – line, przed zajÄ™ciami sprawdź sprzÄ™t i Å‚Ä…cze internetowe, uruchom programy wskazane przez nauczyciela. Ustaw monitor komputera w odpowiedniej odlegÅ‚oÅ›ci, tj. 40 – 75 cm od oczu i na odpowiedniej wysokoÅ›ci, tak aby górna krawÄ™dź monitora nie znajdowaÅ‚a siÄ™ powyżej twoich oczu