Jak skutecznie uczyć się w domu? Planowanie, konsekwencja w działaniu, systematyczność, współpraca - Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Jak skutecznie uczyć się w domu? Planowanie, konsekwencja w działaniu, systematyczność, współpraca

OÅ›rodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu opracowaÅ‚ krótki przewodnik dla uczniów, a zarazem jako pomocnik dla rodziców, w jaki  sposób można organizować naukÄ™ w domu.

Zachęcamy do zapoznania się i stosowania.

  • MyÅ›l pozytywnie. Nauka zdalna nie musi być trudniejsza. DoceÅ„ wÅ‚asny wpÅ‚yw na swoje ksztaÅ‚cenie. WÅ‚Ä…cz pozytywne emocje.
  • Zaplanuj wÅ‚asne uczenia siÄ™. Narysuj prostÄ… tabelÄ™ z podziaÅ‚em na dni tygodnia, godziny i oczekiwane rezultaty. OstatniÄ… rubrykÄ™ przeznacz na notatki; możesz tam siÄ™ oceniać, zaliczać sobie wykonane zadania lub wpisywać komentarze.
  • Ustal staÅ‚y harmonogram nauki. Zaczynaj dzieÅ„ o tej samej godzinie. Nie odkÅ‚adaj „na potem”, wykonuj zadania systematycznie, zgodnie z kolejnoÅ›ciÄ… w planie lekcji oraz terminami zadawanych prac. Zapisuj terminy zadaÅ„ z różnych przedmiotów w kalendarzu.
  • UporzÄ…dkuj miejsce nauki. Przyda siÄ™ wÅ‚asne biurko lub stolik z miejscem do notowania, czytania, surfowania w sieci. Pilnuj porzÄ…dku, unikaj rozpraszaczy w czasie wÅ‚asnej nauki (TV, gÅ‚oÅ›na muzyka, wÅ‚Ä…czone komunikatory, telefon).
  • WymyÅ›l wÅ‚asny system przechowywania zadawanych prac np. teczki, segregatory lub foldery na komputerze. UÅ‚atwi to usystematyzowanie i przechowywanie twoich prac, a także przekazywanie ich nauczycielom zarówno w trakcie pracy zdalnej, jak i po powrocie do szkoÅ‚y.
  • Dbaj o higieniczny tryb życia. PamiÄ™taj o aktywnoÅ›ci ruchowej i zdrowym odżywianiu, o odpowiedniej iloÅ›ci snu i odpoczynku. Sprawiaj sobie drobne przyjemnoÅ›ci. UÅ›miechaj siÄ™. To wzmocni TwojÄ… odporność fizycznÄ… i psychicznÄ…. Daj odpocząć swemu mózgowi, rób sobie przerwy na wykonanie kilku ćwiczeÅ„ gimnastycznych, przeciÄ…gnij siÄ™, zmieÅ„ pozycjÄ™. Albo po prostu wstaÅ„ i pooddychaj. Otwórz okno i przewietrz pokój.
  • Zaczynaj od trudniejszych zadaÅ„, Å‚atwe zostaw na koniec gdy już bÄ™dziesz trochÄ™ zmÄ™czony.
  • Stosuj przemienność przedmiotowÄ…, gdy uczysz siÄ™ sam. Po 30 minutach uczenia siÄ™ jednego przedmiotu zmieÅ„ dziedzinÄ™. Rób przerwy, przeplataj naukÄ™ w sieci pracÄ… z podrÄ™cznikiem.
  • Wykorzystuj różne techniki w uczeniu siÄ™: notuj, rysuj, podkreÅ›laj kolorem wybrane frazy, gÅ‚oÅ›no powtarzaj, rymuj, ukÅ‚adaj historyjki wplatajÄ…c do nich fakty, które musisz zapamiÄ™tać.
  • WspóÅ‚praca jest ważna! PoproÅ› o pomoc, jeÅ›li czegoÅ› nie rozumiesz, zadaj pytanie nauczycielowi lub osobom z klasy, które mogÄ… tobie pomóc. Korzystaj z różnych źródeÅ‚ informacji (nie tylko Internetu), nie zapominaj o swoich podrÄ™cznikach. Rodzice sÄ… także Twoim wsparciem, ale ustal z nimi zasady –oni też pracujÄ… w domu.
  • Gdy w planie masz lekcjÄ™ on – line, przed zajÄ™ciami sprawdź sprzÄ™t i Å‚Ä…cze internetowe, uruchom programy wskazane przez nauczyciela. Ustaw monitor komputera w odpowiedniej odlegÅ‚oÅ›ci, tj. 40 – 75 cm od oczu i na odpowiedniej wysokoÅ›ci, tak aby górna krawÄ™dź monitora nie znajdowaÅ‚a siÄ™ powyżej twoich oczu

Powodzenia

 

 

Data dodania: 2020-03-27 09:17:09
Data edycji: 2020-03-27 09:20:13
Ilość wyświetleń: 620

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej