Pluszowe misie na całym świecie obchodziły po raz osiemnasty w dniu 25 listopada 2019 roku swoje międzynarodowe święto. Do obchodów ustanowionego w 2002 roku - w setną rocznicę powstania maskotki - Światowego Dnia Pluszowego Misia włączyła się po raz kolejny nasza biblioteka szkolna, ogłaszając konkurs MIŚ MAKSYMALNY. Warunkiem uczestnictwa w zabawie było dostarczenie do biblioteki co najmniej 90-centymetrowego pluszowego niedźwiedzia.
To czwarta edycja konkursu na największego pluszowego misia. Zwycięzcą pierwszej- w roku 2009 - była maskotka 150-centymetrowa. W drugiej edycji - w roku 2012 - wygrał pluszowy niedźwiadek mający 152 cm wzrostu. W roku 2015 bezkonkurencyjny okazał się miś o wzroście 185 cm. Dotychczasowych triumfatorów pokonały jednak tegoroczne Misie Maksymalne, które są aż dwa!
Tegoroczna edycja okazała się rekordowa także pod względem frekwencji, bowiem do rywalizacji przystąpiło aż 28 maskotek przyniesionych przez 25 uczniów i 2 nauczycielki naszej Szkoły.
Pomiaru pluszaków dokonała dwuosobowa komisja konkursowa w osobach pani bibliotekarki Dobrochny Błażejczak oraz pana bibliotekarza Damiana Płowego. Werdykt bibliotekarskiego jury był następujący:
I miejsce - ex aequo - zajęły oraz zaszczytny tytuł Misia Maksymalnego zdobyły pluszowe niedźwiedzie o imponującym wzroście 190 cm, należące do Hanny Waligóry z klasy Ib i Bartosza Urbańskiego z klasy IIa.
Na II miejscu- ex aequo - uplasowały się mierzące po 185 cm misie przyniesione przez Zuzannę Teodorczyk z klasy Ib i Maję Jańczak z klasy Ia.
III miejsce przypadło w udziale pluszowej maskotce o wzroście równym 170 cm, której opiekunką jest Lena Walkowiak z klasy IIb.
Misiowe podium było niestandardowo szerokie. Punktowane IV miejsce należało zatem do stosunkowo niewysokiego - 150-centymetrowego, mimo to okazale się prezentującego, ponieważ bardzo grubego misia zgłoszonego do konkursu przez rodzeństwo Mikstackich z klasy VIa: Zuzannę i Mateusza.
V miejsce zajął natomiast 145-centymetrowy niedźwiadek Arkadiusza Masłowskiego z klasy Vd.
Pozostałe niedźwiedzie, szczycące się wzrostem nieprzekraczającym 133 cm, mimo że nie dorównywały wzrostem zwycięzcom, nie pozwalają pozostać niezauważone. Do konkursu zgłosili je:
Iga Borowiec z klasy Ia,
Oliwier Lewandowski z klasy Ia,
Zofia Śląska z klasy Ia,
Adrian Gabryelczyk z klasy Ic,
Jakub Nowakowski z klasy IIa,
Dorota Majnert z klasy IIb,
Szymon Mrzewka z klasy IIb,
Tobiasz Skrzypczak z klasy IIb,
Kinga Majnert z klasy IIIa,
Hanna Popławska z klasy IIIa,
Wojciech Kasiuk z klasy IIIb,
Antoni Wyduba z klasy IIIb,
Vanessa Pache z klasy IIa,
Oliwia Kiszel z klasy Vd,
Daria Marciniak z klasy VId,
Maciej Popławski z klasy VId
i Stanisław Skrzypczak z klasy VIIc.
Do udziału w konkursie przyjęły również zaproszenie dwie nauczycielki naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. W kategorii misiów nauczycielskich zwyciężył 115-centymetrowy tęczowy pluszak zgłoszony przez wychowawczynię klasy Ib, p. Dorotę Dymarską, pokonując misia należącego do wychowawczyni klasy IIIa, p. Wiesławy Bolewickiej.
W dniu 25 listopada 2019 roku opiekunowie pięciu najbardziej maksymalnych pluszowych misiów otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy zabawy - podziękowania i upominki. Nagrody rzeczowe i dyplomy dla laureatów ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, natomiast nagrody i upominki w postaci teczek oraz kolekcjonerskich zakładek do książek dla wszystkich uczestników przekazała zaprzyjaźniona z naszą Szkołą Księgarnia Internetowa Czytam.pl z Poznania - www.czytam.pl.
Organizatorką konkursu była p. Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli.
Wystawę misiów mniej i bardziej maksymalnych będzie można podziwiać w pełniącym funkcję biblioteki szkolnej Oddziale dla Dzieci i Młodzieży do 6 grudnia 2019 roku. Zapraszamy!
HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta. Ten, ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków zdarzenia - był nim Clifford Berryman -uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku.Jego grafika ukazała się w gazecie The Washington Posti dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji, stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o imieniu Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się właścicielem jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie..
Tekst i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak
63-860 Pogorzela
ul. Parkowa 7