Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

KONKURS PLASTYCZNY ,,KOTY W KOSMOSIE'' ROZSTRZYGNIĘTY!

KONKURS PLASTYCZNY ,,KOTY W KOSMOSIE'' ROZSTRZYGNIĘTY!

W dniu 18 października 1963 roku z francuskiego kosmodromu na Saharze wystartowała rakieta Veronique AGI, na pokładzie której znajdowała się czarno-biała kotka o imieniu Felicette, znaleziona na jednej z paryskich ulic. Była to pierwsza podróż kota w kosmos. Felicette nie weszła na orbitę - lot miał charakter suborbitalny. Po osiągnięciu wysokości 155 km kapsuła z przedstawicielką kociego gatunku oddzieliła się od rakiety i wylądowała na Ziemi na spadochronie, a cały pobyt kociej astronautki w przestrzeni kosmicznej trwał krócej niż 15 minut.

Koty przedstawione przez uczniów naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez bibliotekę szkolną konkursie ,,Koty w kosmosie'', nie tylko poleciały w przestrzeń kosmiczną - one dokonały prawdziwego podboju, by nie rzec - ekspansji kosmosu, a co warte podkreślenia - uczyniły to w przepięknym i oryginalnym stylu. Wylądowały nie tylko na Księżycu, lecz także na wielu innych planetach Układu Słonecznego, najczęściej jako wysłannicy NASA, czyli amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, jednak w pracach dzieci obok flagi Stanów Zjednoczonych często pojawia się również flaga w biało-czerwonych barwach, łopocząca wśród księżycowych kraterów i marsjańskich wulkanów. Podziwiając prace uczestników konkursu, nie mamy wątpliwości, iż napisali oni fantastyczny, nowy, koci rozdział w historii lotów kosmicznych.


W IX edycji konkursu plastycznego ogłoszonego dla uczczenia Światowego Dnia Kota wzięło udział 54 uczniów klas I-VIII naszej Szkoły Podstawowej, którzy wykonali 60 prac. Temat zaproponowany przez pomysłodawczynię i organizatorkę konkursu, p. Dobrochnę Błażejczak, okazał się dla uczestników niezwykle inspirujący. Biorąc pod uwagę poziom artystyczny, różnorodność zastosowanych technik plastycznych, kreatywność, estetykę oraz wkład pracy, jury, któremu przewodniczyła p. Magdalena Ostach - nauczyciel plastyki, przyznało aż 21 nagród oraz 10 wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych.


Werdykt komisji konkursowej był następujący:

KLASY I-III
I nagroda - ex aequo:

Iga Borowiec z klasy Ia
Maja Curyk z klasy Ia
Magdalena Przybylska z klasy Ia
Zofia Kośniewska z klasy IIIc
II nagroda - ex aequo:
Julia Kasprzak z klasy Ib
Adrian Gabryelczyk z klasy Ic
Anna Mikołajczyk z klasy Ic
Miłosz Linkiewicz z klasy IIa
Bartosz Płociniczak z klasy IIIb
III nagroda - ex aequo:
Oliwier Lewandowski z klasy Ia
Katarzyna Majewska z klasy IIIa
wyróżnienia:
Adam Foltynowicz z klasy Ia
Matylda Wolniak z klasy Ic
Dominik Pluta z klasy IIa
Hanna Popławska z klasy IIIa
Julia Robaczyńska z klasy IIIc

KLASY IV-VIII
I nagroda - ex aequo:

Szymon Kędzia z klasy IVa
Marika Kędzia z klasy VIb
Oliwia Łąkowska z klasy VIc
Hanna Przyjemska z klasy VIIIa
II nagroda - ex aequo:
Magdalena Kubiak z klasy IVa
Oliwia Regulska z klasy VIa
Aleksandra Kubiak z klasy VIb
III nagroda - ex aequo:
Maria Jagodzińska z klasy VIa
Julia Garbarek z klasy VId
Krystian Maćkowiak z klasy VIIa
wyróżnienia:
Patryk Gabryelczyk z klasy VIa
Amelia Zawada z klasy VIa
Daria Marciniak z klasy VId
Maciej Stelmaszczyk z klasy VId
Jakub Wawrzyniak z klasy VId



Podsumowanie konkursu odbyło się w dniu 21 lutego 2020 roku w Bibliotece. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy - nagrody pocieszenia ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli. Wystawę kosmicznych kotów będzie można podziwiać w pełniącym funkcję biblioteki szkolnej Oddziale dla Dzieci i Młodzieży do 31 marca 2020 roku. Zapraszamy!


Światowy Dzień Kota zapoczątkowały w 1990 roku spotkania rzymskich miłośników mruczących czworonogów, którzy corocznie w dniu 17 lutego oddają cześć tym niezwykle lubianym we Włoszech zwierzakom, zamieszkującym m.in. w słynnym Koloseum. W Polsce kocie święto obchodzone jest od 2006 roku z inicjatywy prezesa Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia, Wojciecha Alberta Kurkowskiego. Obchody te cieszą się coraz większą popularnością, zarazem są okazją do organizowania szlachetnych akcji na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Uczestniczą w nich kluby zrzeszone w Polskiej Federacji Felinologicznej, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz pomocy zwierzętom, instytucje, media i osoby prywatne. Podczas akcji charytatywnych odbywających się pod hasłem Rasowce - dachowcom na terenie całego kraju zbierane są środki dla schronisk i instytucji niosących pomoc kotom wolno żyjącym. W ramach obchodów kociego święta odbywa się także Gala Światowego Dnia Kota, podczas której od roku 2006 osobom i instytucjom działającym na rzecz poprawy dobrostanu bezdomnych kotów, propagującym właściwe formy pomocy bezdomnym zwierzętom i zapobiegania ich nadmiernemu rozmnażaniu, nadawany jest tytuł Kociarza Roku.

Tekst i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak

Data dodania: 2020-02-25 08:21:45
Data edycji: 2020-02-25 09:01:13
Ilość wyświetleń: 1927

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej