Ważne, by zabawa, praca, czy zwykłe codzienne czynności - które podejmujemy - były bezpieczne. Niestety zdarza się, że mogą one mieć niedobre zakończenie. Spośród wielu zagrożeń życia i zdrowia szczególnie niebezpieczne jest gwałtowne przerwanie najważniejszych funkcji życiowych (krążenia i oddychania), które prowadzi do śmierci już w ciągu kilku minut od zdarzenia. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad pomocy poszkodowanym, które pozwolą zapobiec nagłemu zatrzymaniu krążenia (NZK), a w razie jego wystąpienia skutecznie podjąć akcję ratowniczą.
W kwietniu na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa, uczniowie klas ósmych mieli świetną okazję przetestować nowe pomoce dydaktyczne, jakie nasza szkoła otrzymała od WORD w Lesznie.
Fantom imituje osobę poszkodowaną (bez oznak życia), służy do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO). Natomiast automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) jest urządzeniem, które analizuje i – jeśli to konieczne – wytwarza impuls elektryczny prądu stałego, a następnie poprzez elektrody podłączone do ciała poszkodowanego wznawia prawidłową pracę serca. Oprócz tego, ósmoklasiści ćwiczyli prawidłowe ułożenie osoby poszkodowanej, tzw. pozycji bocznej bezpiecznej.
Szybkie podjęcie resuscytacji lub defibrylacji trzykrotnie zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie.