Od dobrego wzroku dziecka zależy zarówno jego prawidłowy rozwój, jak i wyniki w nauce. Warto dbać o oczy nawet, jeśli wydaje nam się, że nie ma powodów do niepokoju. Jest to bardzo ważne zwłaszcza teraz, gdy nasze dzieci mają nauczanie zdalne i o wiele więcej czasu niż dotychczas spędzają przed komputerem, telefonem czy tabletem.
Wzrok rozwija się od momentu narodzin do wieku ośmiu lat, należy więc zadbać, aby wszelkie nieskorygowane wady nie zaburzały tego procesu. Jeśli zachowanie dziecka nie wzbudza niepokoju, na badania profilaktyczne należy wybrać się przynajmniej raz w roku. O badaniach wzroku należy pamiętać zwłaszcza wtedy, jeśli dziecko jest w okresie intensywnego wzrostu, wkrótce rozpocznie naukę albo sporo czasu spędza na oglądaniu telewizji lub graniu na komputerze. Specjalista oceni, czy dziecko nie ma zeza, wad wzroku i czy prawidłowo rozróżnia kolory.
Na co zwrócić uwagę?
Warto mieć na uwadze, że niezależnie od wieku dziecka, każda wada wzroku wymaga korekcji. Pierwsze badanie wzroku powinno odbyć się najpóźniej w 6-9 miesiącu, kolejne regularnie raz na rok. Należy pamiętać, że badanie specjalistyczne powinno obejmować ocenę akomodacji i widzenia przestrzennego.
Jak dbać o wzrok?
Drodzy Rodzice, pamiętajcie, by raz w roku odwiedzić okulistę. Jeśli chcecie umówić się na wizytę w ramach NFZ, musicie otrzymać skierowanie do okulisty od lekarza rodzinnego. Na wizytę prywatną - płatną nie potrzeba skierowania.
W naszej szkole dzieci mają podstawowe badania wzroku wykonywane przez pielęgniarkę szkolną. Po takim badaniu rodzic – w razie potrzeby – otrzymuje informację o konieczności bardziej szczegółowego zbadania wzroku już u lekarza okulisty.
Opracowanie: Izabela Maćkowiak – pielęgniarka szkolna
Katarzyna Harasim – pedagog szkolny
63-860 Pogorzela
ul. Parkowa 7