QUEST ,,POGORZELSKIE PROFESJE - NIE TYLKO WSPÓŁCZESNE’’
W niespełna cztery lata po uruchomieniu pierwszego w historii Pogorzeli questa - ,,Znani pogorzelanie zapraszają na spotkanie’’ - nasze miasteczko doczekało się kolejnej questowej ścieżki. Inspiracją do stworzenia pierwszej tego typu gry terenowej w 2014 roku stały się dla p. Dobrochny Błażejczak biogramy znanych pogorzelan opracowane przez uczniów naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza biorących udział w projekcie ,,Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan’’ pod kierunkiem pp. Grażyny Hadryan i Marioli Wawrockiej.
Drugi pogorzelski quest zawdzięcza natomiast swoje istnienie reformie edukacji.
W nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego przewidziano bowiem zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów klas VII, które w naszej Szkole prowadzi pedagog szkolny, p. Katarzyna Harasim.
To ona wpadła na pomysł przekazania siódmoklasistom wiedzy dotyczącej zawodoznawstwa w nietypowy sposób. Aby wcielić w życie swoją koncepcję, zwróciła się z propozycją współpracy do autorki pierwszego pogorzelskiego questa, która posiadała już pewne doświadczenie w zakresie tworzenia tego typu gier terenowych.
Prace nad wyznaczeniem trasy, napisaniem tekstu, przygotowaniem skarbu w postaci pieczęci trwały ponad trzy miesiące.
Nieoceniona okazała się wówczas pomoc p. Aleksandry Warczyńskiej, która jest starszym specjalistą ds. informacji turystycznej i regionalnej z Pracowni Krajoznawczej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Efektem współpracy nauczycielek naszej Szkoły jest quest pt. ,,Pogorzelskie profesje - nie tylko współczesne’’, który prowadzi szlakiem zawodów i profesji wykonywanych przez mieszkańców Pogorzeli oraz przez postacie na różne sposoby związane z miastem.
Został on wydany, tak jak i ,,Znani pogorzelanie zapraszają na spotkanie’’, w popularnej serii ,,Wielkopolskie Questy’’ pod patronatem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Questotwórczynie mają nadzieję, iż dzięki nowej grze terenowej przekażą naszym uczniom w atrakcyjnej formie nie tylko dawkę wiedzy zawodoznawczej, ale także dostarczą im rozrywki i emocji towarzyszących znalezieniu skarbu.