Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość” - profilaktyka próchnicy zębów wśród uczniów kl. II

Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”  -  profilaktyka próchnicy zębów wśród uczniów kl. II

 „Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”  to program edukacyjny w zakresie higieny jamy ustnej dla uczniów klas młodszych szkół podstawowych.  Program realizowany jest przez szkoły na całym świecie i dociera do ponad 50 milionów dzieci w 30 wersjach językowych w 80 krajach.

Próchnica jest jedną z najszerzej rozpowszechnionych chorób na świecie. Wg Ministerstwa Zdrowia w Polsce ponad 90% dzieci i młodzieży ma próchnicę co skutkuje złym stanem zdrowia jamy ustnej w późniejszych latach życia oraz wieloma innymi chorobami. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój próchnicy zębów są bakterie, które rozkładając cukry obecne w pożywieniu, wytwarzają kwasy rozpuszczające substancje mineralne szkliwa. Czas zalegania pokarmu w jamie ustnej jest drugim czynnikiem próchnicy. Kolejne czynniki powstawania próchnicy to: czynniki dietetyczne i uwarunkowania genetyczne. To, czy nasze zęby będą zdrowe w największej mierze zależy jednak od nas samych, od naszej świadomości i znajomości problemu.

Celami programu jest:

  • zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci
  • wzrost wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej
  • wyrobienie nawyków higienicznych od najmłodszych lat
  • podniesienie wśród dzieci odpowiedzialności za higienę jamy ustnej

 

W ramach realizacji tego programu w naszej szkole w dniach od 15-17 lutego br. w klasach IIa, IIb i II c odbyły się spotkania na temat profilaktyki próchnicy zębów. Spotkania przeprowadziły pedagog szkolny Katarzyna Harasim i pielęgniarka szkolna Izabela Maćkowiak. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Dr Ząbek i legenda Zębolandii” oraz wzięli aktywny udział  w zajęciach warsztatowych na temat higieny jamy ustnej.

 

 

Opracowała: Katarzyna Harasim

 

Data dodania: 2021-02-22 12:22:05
Data edycji: 2021-02-22 12:23:05
Ilość wyświetleń: 45

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook