Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Śladami kultury żydowskiej

Śladami kultury żydowskiej

Jeszcze na początku XX wieku, struktura narodowościowa i wyznaniowa na terenach Polski wyglądała dużo inaczej niż współcześnie. Dzisiaj Polska jest krajem jednolitym – zarówno narodowościowo, jak religijnie. Zdecydowana większość utożsamia się z narodowością polską i deklaruje katolicyzm. Jeszcze 100-150 lat temu, obszary Polski (w tym Wielkopolski) zamieszkiwało wiele narodów. Oprócz Polaków liczni byli tu m.in.: Niemcy, Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Litwini, Łemkowie czy Romowie.  

Ogólnie – w historii i na mapie – Żydzi, byli bardzo poniewierani i dyskryminowani. W dawnej Polsce znaleźli swoisty azyl. Nie rzadko pełnili ważne funkcje i posady, choć w większości trudnili się handlem i rzemiosłem. Stawiali świątynie, szkoły, karczmy, gościńce, warsztaty, a nawet fabryki.  Byli znani z zaradności i obrachowania, co przyczyniało się do „zbijania” niemałych majątków.  Wskutek nazistowskiej ideologii i działań faszystowskich Niemiec podczas II wojny światowej, naród ten wybitnie doświadczył okrucieństw. Władze ludowe powojennej Polski także  nie były wobec Żydów łaskawe i stosowały nagonkę na członków tej społeczności, sukcesywnie niwelując wszystko to - co żydowskie. Dlatego dzisiaj, ślady po nich, są niemal zatarte. 

Dzisiaj (04.04.22r.), geografię mieliśmy w terenie. Pojechaliśmy do Koźmina Wielkopolskiego, by obejrzeć pozostałości po koźmińskich Żydach i choć trochę zapoznać się z ich kulturą i zwyczajami. Spacer wąskimi uliczkami oraz komentarz Pana Wojtka dawał namiastkę tamtych czasów. Ciasna zabudowa, małe podwórka, pamiątkowy kamień po synagodze, dały możliwości przeniesienia się w czasie. Kulminacyjnym momentem był pobyt na kirkucie (żydowskim cmentarzu). Należy wspomnieć, że kirkut koźmiński, jest jednym z najlepiej zachowanych w Wielkopolsce.  

Niesamowite wrażenie robi brama na kształt menory (siedmioramiennego świecznika) oraz inskrypcje na macewach (nagrobkach), w językach: łacińskim, niemieckim lub jidysz - choć jedna była po polsku! Wiemy dlaczego?! 

Fajna wycieczka! Jedź to zobaczyć! Polecamy! 

Data dodania: 2022-04-04 20:37:27
Data edycji: 2022-04-04 20:45:45
Ilość wyświetleń: 286

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej