Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

SPOTKANIA AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

SPOTKANIA AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

W dniu 17 lutego 2023 roku uczniowie klas II i III naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli uczestniczyli w spotkaniach autorskich z Łukaszem Wierzbickim – pisarzem, biografistą i miłośnikiem zwierząt, który kocha podróże: zarówno te dalekie i egzotyczne, jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po najbliższej okolicy. Wielką radość czerpie również z licznych spotkań autorskich z czytelnikami swoich książek, których rzesza stale się powiększa. Na szlaku cieszących się ogromną popularnością spotkań z Łukaszem Wierzbickim oraz bohaterami jego książek - w ramach Pogotowia Kazikowego - znalazła się po raz kolejny, tym razem w Światowym Dniu Kota, nasza Szkoła.

Zainspirowany opowieściami swojego dziadka, Łukasz Wierzbicki odszukał przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z odbytej w latach 30. XX wieku – pieszo, rowerem, konno, czółnem, pociągiem i na wielbłądzie – wyprawy na kontynent afrykański, które opracował i wydał w postaci książki pt. ,,Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd’’. Na ich podstawie powstały opowiadania dla dzieci zebrane w tomie pt. ,,Afryka Kazika’’. Kolejne jego książki to również opowieści przygodowe oparte na prawdziwych historiach, które miały miejsce wiele lat temu. ,,Dziadek i niedźwiadek’’ opowiada o wojennych losach niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Powieść dla młodego czytelnika zatytułowaną ,,Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana’’ osnuł pisarz na średniowiecznych relacjach Benedykta Polaka i Jana z Grabowej Doliny z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego w latach 1245-1247. Dalsze losy bohaterów opowieści o Benedykcie Polaku przedstawił zaś we ,,Wróżbach dla Kuźmy’’. Zebrał również i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934-1936. Jej przygody opisał następnie w powieści dla dzieci pt. ,,Machiną przez Chiny’’. W książce ,,Drzewo’’ pisarz podjął się natomiast próby opowiedzenia mitologii słowiańskiej w formie przystępnej dla współczesnego czytelnika. Podróżniczą opowieść ,,Ocean to pikuś’’ poświęcił transatlantyckiej wyprawie Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej. Bohaterami kolejnej powieści pt. ,,Wokół świata na wariata’’ są przyjaciele: Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz, którzy w latach 1926-1930, wbrew wszelkim przeciwnościom, okrążyli świat i wrócili z wyprawy własnym samochodem. Najnowsza książka Łukasza Wierzbickiego, zatytułowana ,,Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki’’, jest natomiast opowieścią o Edmundzie Strzeleckim, który wyruszył w naukową podróż dookoła świata i którego największą przygodą okazała się Australia.

Drugo- i trzecioklasiści wszystkimi zmysłami uczestniczyli w podróży na Czarny Ląd oraz w kajakowej wyprawie Aleksandra Doby, bowiem autor ,,Afryki Kazika’’ przywiózł ze sobą mnóstwo eksponatów, rekwizytów i pamiątek, a swoją opowieść ubarwił nie tylko pokazem multimedialnym, lecz także poczuciem humoru i aktorskim talentem. Podróż do egzotycznych krajów, a następnie transatlantycki rejs minęły niepostrzeżenie, dostarczając uczestnikom spotkania wielu niezapomnianych wrażeń.

Łukasz Wierzbicki zachęcił dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, ale nade wszystko - do realizacji swych marzeń, nawet tych, które wydają się bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Zawsze gdy ruszysz przed siebie, spotka cię coś ciekawegotymi słowami motywował uczniów klas II i III do podróży, niekoniecznie na koniec świata. Zachęcał do podróżowania oraz poznawania ludzi i świata za pomocą książek, bo to właśnie książki pozwalają nam dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi, a także obcować z ludźmi, których już wśród nas nie ma.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową zakładkę. Wielu uczniów, zafascynowanych twórczością Łukasza Wierzbickiego, skorzystało również z możliwości nabycia książek z dedykacjami i autografami autora.

Organizatorkami spotkania były: p. Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz, oraz wychowawczynie klas II i III, pp. Joanna Sokołowska, Urszula Wojciechowska, Dorota Dymarska, Wiesława Bolewicka, Monika Regulska i Dorota Jeleńska.

                                                         Tekst i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak


Data dodania: 2023-02-19 17:45:09
Data edycji: 2023-02-19 18:32:50
Ilość wyświetleń: 842

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej