Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

SPOTKANIA AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

SPOTKANIA AUTORSKIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

W dniu 17 lutego 2023 roku uczniowie klas II i III naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli uczestniczyli w spotkaniach autorskich z Łukaszem Wierzbickim – pisarzem, biografistą i miłośnikiem zwierząt, który kocha podróże: zarówno te dalekie i egzotyczne, jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po najbliższej okolicy. Wielką radość czerpie również z licznych spotkań autorskich z czytelnikami swoich książek, których rzesza stale się powiększa. Na szlaku cieszących się ogromną popularnością spotkań z Łukaszem Wierzbickim oraz bohaterami jego książek - w ramach Pogotowia Kazikowego - znalazła się po raz kolejny, tym razem w Światowym Dniu Kota, nasza Szkoła.

Zainspirowany opowieściami swojego dziadka, Łukasz Wierzbicki odszukał przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z odbytej w latach 30. XX wieku – pieszo, rowerem, konno, czółnem, pociągiem i na wielbłądzie – wyprawy na kontynent afrykański, które opracował i wydał w postaci książki pt. ,,Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd’’. Na ich podstawie powstały opowiadania dla dzieci zebrane w tomie pt. ,,Afryka Kazika’’. Kolejne jego książki to również opowieści przygodowe oparte na prawdziwych historiach, które miały miejsce wiele lat temu. ,,Dziadek i niedźwiadek’’ opowiada o wojennych losach niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Powieść dla młodego czytelnika zatytułowaną ,,Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana’’ osnuł pisarz na średniowiecznych relacjach Benedykta Polaka i Jana z Grabowej Doliny z historycznej podróży do Imperium Mongolskiego w latach 1245-1247. Dalsze losy bohaterów opowieści o Benedykcie Polaku przedstawił zaś we ,,Wróżbach dla Kuźmy’’. Zebrał również i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934-1936. Jej przygody opisał następnie w powieści dla dzieci pt. ,,Machiną przez Chiny’’. W książce ,,Drzewo’’ pisarz podjął się natomiast próby opowiedzenia mitologii słowiańskiej w formie przystępnej dla współczesnego czytelnika. Podróżniczą opowieść ,,Ocean to pikuś’’ poświęcił transatlantyckiej wyprawie Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej. Bohaterami kolejnej powieści pt. ,,Wokół świata na wariata’’ są przyjaciele: Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz, którzy w latach 1926-1930, wbrew wszelkim przeciwnościom, okrążyli świat i wrócili z wyprawy własnym samochodem. Najnowsza książka Łukasza Wierzbickiego, zatytułowana ,,Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki’’, jest natomiast opowieścią o Edmundzie Strzeleckim, który wyruszył w naukową podróż dookoła świata i którego największą przygodą okazała się Australia.

Drugo- i trzecioklasiści wszystkimi zmysłami uczestniczyli w podróży na Czarny Ląd oraz w kajakowej wyprawie Aleksandra Doby, bowiem autor ,,Afryki Kazika’’ przywiózł ze sobą mnóstwo eksponatów, rekwizytów i pamiątek, a swoją opowieść ubarwił nie tylko pokazem multimedialnym, lecz także poczuciem humoru i aktorskim talentem. Podróż do egzotycznych krajów, a następnie transatlantycki rejs minęły niepostrzeżenie, dostarczając uczestnikom spotkania wielu niezapomnianych wrażeń.

Łukasz Wierzbicki zachęcił dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, ale nade wszystko - do realizacji swych marzeń, nawet tych, które wydają się bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Zawsze gdy ruszysz przed siebie, spotka cię coś ciekawegotymi słowami motywował uczniów klas II i III do podróży, niekoniecznie na koniec świata. Zachęcał do podróżowania oraz poznawania ludzi i świata za pomocą książek, bo to właśnie książki pozwalają nam dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi, a także obcować z ludźmi, których już wśród nas nie ma.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową zakładkę. Wielu uczniów, zafascynowanych twórczością Łukasza Wierzbickiego, skorzystało również z możliwości nabycia książek z dedykacjami i autografami autora.

Organizatorkami spotkania były: p. Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz, oraz wychowawczynie klas II i III, pp. Joanna Sokołowska, Urszula Wojciechowska, Dorota Dymarska, Wiesława Bolewicka, Monika Regulska i Dorota Jeleńska.

                                                         Tekst i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak


Data dodania: 2023-02-19 17:45:09
Data edycji: 2023-02-19 18:32:50
Ilość wyświetleń: 965

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej