Gdybyśmy zapytali mruczące czworonogi, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Kota, ich odpowiedzi mogłyby znacząco się różnić. Dla naszych domowych futrzaków byłoby oczywiste, że kocie święto powinno być wpisane w kalendarzu przez 365 dni w roku (a w latach przestępnych jeszcze o jeden dzień więcej), ponieważ celebrują je codziennie. Koty czekające na swojego człowieka, ciepły kąt i pełną miskę udzieliłyby natomiast bez wątpienia odmiennej odpowiedzi. Obchodzony corocznie w dniu 17 lutego Światowy Dzień Kota to jednak niewątpliwie święto wszystkich przedstawicieli kociego gatunku, mające na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.
Kocie święto zapoczątkowały w 1990 roku spotkania rzymskich miłośników mruczących czworonogów, którzy corocznie w dniu 17 lutego oddają cześć tym niezwykle lubianym we Włoszech zwierzakom, zamieszkującym m.in. w słynnym Koloseum. W Polsce Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku z inicjatywy prezesa Polskiej Federacji Felinologicznej ,,Felis Polonia’’, Wojciecha Alberta Kurkowskiego. Mimo że Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego, niektóre kraje obchodzą go w innym terminie: w Japonii jest to 22 lutego, w Rosji - 1 marca, w USA - 29 października, a w Wielkiej Brytanii - 8 sierpnia.
Tradycja obchodów Światowego Dnia Kota w naszej Szkole ma długą tradycję, sięgającą roku 2010. W roku 2022 uczniowie klas I-III świętowali w podobnych okolicznościach jak w roku 2021, uczestnicząc w zajęciach szkolnych w trybie stacjonarnym, podczas gdy uczniowie klas V-VIII pobierali naukę zdalną.
Wychowawczynie klas IIa, IIb, IIIa, IIIb i IIIc, pp. Wiesława Bolewicka, Monika Regulska, Agnieszka Czapracka, Dorota Dymarska i Karolina Kapała, przygotowały dla swoich wychowanków na okoliczność Światowego Dnia Kota wiele różnorodnych atrakcji. Uczniowie, którzy upodobnili się do kotów - dzięki kocim atrybutom, takim jak spiczaste uszy, długie wibrysy, puszyste ogony, ostre pazury i charakterystyczne barwy kociego futra - w każdej z wymienionych klas świętowali jednak w nieco odmienny sposób.
Uczniowie klasy IIa skonstruowali kotki z papieru, skosztowali żelkowych myszek oraz wysłuchali baśni pt. ,,Kot w butach’’ Charles’a Perraulta w interpretacji kolejnego rodzinnego duetu: uczennicy Jagody Boreckiej oraz jej mamy, p. Sylwii Sibiak.
Dzień Kota w klasie IIb miał przede wszystkim edukacyjny charakter, bowiem dzieci w ramach jego obchodów poznały rasy kotów, dowiedziały się wielu ciekawostek o tych fascynujących zwierzętach i obejrzały zdjęcia mruczków. Wykonały także maski kotów, świetnie się przy okazji bawiąc, a następnie zaprezentowały wygimnastykowane kocie ciała podczas sesji zdjęciowej.
W klasie IIIa uczniowie wykonali koty z tekturowych rolek po papierze toaletowym i wysłuchali czytanego przez p. Dobrochnę Błażejczak opowiadania pt. ,,Maczek’’ Renaty Piątkowskiej, pochodzącego ze zbioru pt. ,,Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach’’.
Uczniowie klasy IIIb świętowali Dzień Kota na sposób literacko-kulinarny, wysłuchując opowieści pt. ,,Kocia mama’’ Toma Justyniarskiego, którą przeczytała im (w dniu 17 lutego br.) p. Milena Kaniewska, przebrana za kota mama ucznia tej klasy, a następnie degustując kocie cukierki, jak również przyrządzając (w dniu 18 lutego br.) słodkie ciastko w kształcie kociej głowy - z wafli, paluszków sezamowych, biszkoptów, cukierków, masy kajmakowej, czekoladowej, orzechowej, miodu, marmolady i kolorowych posypek cukrowych, według przepisów pochodzących z podręcznika i Internetu. Młodzi adepci sztuki kulinarnej wykazali się ogromną twórczą inwencją.
Uczniom klasy IIIc p. Dobrochna Błażejczak w przededniu kociego święta przeczytała opowiadanie pt. ,,Zmorka’’ ze zbioru pt. ,,Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach’’ Renaty Piątkowskiej. W Dniu Kota trzecioklasiści z klasy c wykonali natomiast prace rysunkowe pt. ,,Mój kot’’.
Warto przypomnieć, iż w naszej Szkole w dniu 17 listopada 2021 roku świętowaliśmy także Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota, o którym można przeczytać tutaj: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/pomagamy-z-ochota-schroniskowym-kotom,407,pl.
Korzystając z okazji, przywołajmy również miłe wspomnienia związane z ubiegłorocznym Światowym Dniem Kota: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/swiatowy-dzien-kota-2021,318,pl.
Serdecznie pozdrawiamy wszystkich miłośników kotów, dedykując im załączoną galerią fotograficzną!
Tekst: Dobrochna Błażejczak
Zdjęcia: Wiesława Bolewicka, Monika Regulska, Agnieszka Czapracka, Dorota Dymarska, Karolina Kapała
63-860 Pogorzela
ul. Parkowa 7