Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY – ADAMA MICKIEWICZA

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY – ADAMA MICKIEWICZA

 

Patron naszej szkoły przyszedł na świat 24 grudnia 1798 roku. W roku bieżącym obchodzimy zatem 224. rocznicę urodzin wieszcza. To dla nas okazja, aby, jak co roku, uczcić to wydarzenie. W związku z tym 16 grudnia br. w naszej szkole odbyły się konkursy, które, jak się okazało, cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. 

Konkurs recytatorski „O jabłko Adama” odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV –VI oraz klasy VII-VIII. Uczestnicy zaprezentowali recytację pamięciową utworu Adama Mickiewicza.  

W kategorii klas IV – VI wzięło udział dziesięcioro uczniów. Jury w składzie: p. Jolanta Drukarczyk, p. Anna Jańczak oraz p. Zbigniew Surma, biorąc pod uwagę dobór tekstu, jego interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny, postanowiło nagrodzić następujące osoby: 

I miejsce – Patrycja Baszyńska kl. VI b 

II miejsce – Milena Nabzdyk kl. VI a 

III miejsce – Adrian Gabryelczyk kl. IV c 

Poza tym komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia następującym uczniom: 

Oleksandr Koshovets  kl. IV a 

Vadym Fenko  kl. IV b 

Oleksii Musienko kl. IV b 

Zwyciężczyni konkursu zaprezentowała fragment monologu Dziewicy z dzieła Adama Mickiewicza pt. „Dziady. Widowisko, część I”. 

W kategorii klas VII – VIII wzięło udział pięć uczennic. Jury w składzie: p. Anna Jańczak, p. Elżbieta Talma oraz p. Zbigniew Surma, wyróżniło najlepsze recytatorki: 

I miejsce – Oliwia Drukarczyk  kl. VIII d 

II miejsce – Antonina Regulska kl. VIII b 

III miejsce – Magdalena Kubiak kl. VII a 

Zwyciężczyni konkursu przedstawiła piękną recytację wiersza pt. „Śmierć pułkownika”. 

Patrycja Baszyńska oraz Oliwia Drukarczyk będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Adama Mickiewicza, który odbędzie się w lutym przyszłego roku. 

 

Konkurs kulinarny: „Kuchnia wieszcza” przeznaczony był dla uczniów klas IV- VIII. Reprezentacje klas przygotowały danie (potrawę, ciasto itp.) inspirowane twórczością patrona szkoły lub w jakikolwiek sposób związane z epoką romantyzmu. Przygotowanym wcześniej potrawom nadano różne, często humorystyczne nazwy, np. „Pianka Adamka”; „Warkoczyk Zosi” czy też „Serce Mefistofelesa”. Jury oceniało estetykę dań, ich powiązanie z twórczością Mickiewicza i/lub z epoką romantyzmu, oryginalność samej potrawy i jej nazwy oraz oczywiście walory smakowe. Członkowie komisji mieli niezwykle trudne zadanie, gdyż wszystkie przygotowane dania prezentowały się niesamowicie, a uczniowie w ciekawy i oryginalny sposób je zaprezentowali, wykazując się jednocześnie niezwykłą kreatywnością i wiedzą merytoryczną na temat kuchni romantycznej. Szacowne jury w składzie: dyr. Paweł Marciniak, wicedyr. Grzegorz Baran, p. Danuta Fengler oraz p. Grażyna Baranowska, po wysłuchaniu prezentacji i obejrzeniu potraw przystąpiło do najbardziej smakowitego momentu, czyli kosztowania potraw. Po burzliwej dyskusji wyłoniono zwycięskie klasy: 

I miejsce – klasa IVa „Kwiatuszki zaręczynowe Zosi i Tadeusza” oraz „Kawa po soplicowsku” 

II miejsce – klasa IVb: „Zalewajka Wąsosza” oraz „Serce Mefistofelesa” 

III miejsce – klasa VIIIa: „Grzybobranie z Telimeną” 

Wyróżnienie – klasa VIII d: „Obiad z Nowogródka” 

 

W konkursie: „Jakiż to chłopiec piękny i młody…” udział wzięli najmłodsi -  uczniowie klas I – III. Osoba, wybrana przez klasę, miała za zadanie przebrać się za postać, w jakikolwiek sposób powiązaną z twórczością Adama Mickiewicza lub z epoką romantyzmu. Pozostali uczniowie z klasy zaangażowali się w przygotowanie przebrania. W czasie prezentacji maluchy w oryginalny sposób krótko przedstawiły wybraną postać oraz opisały swój kostium. Pięcioosobowe jury w składzie: dyr. Paweł Marciniak, p. Kamila Wiśniewska, p. Jolanta Drukarczyk, p. Magdalena Ostach oraz p. Krzysztof Mandrysz, oceniło pomysłowość małych kreatorów mody oraz oryginalność i sposób wykonania zadania. Komisja konkursowa wyróżniła następujące klasy: 

I miejsce – klasa 3 b (Świtezianka) 

II miejsce – klasa 3 a (Zosia i Tadeusz) 

III miejsce – klasa 2c (lis) oraz klasa 3 c (Mefistofeles) 

 

Ostatnim i zarazem najbardziej nietypowym konkursem, przeprowadzonym w naszej szkole, był konkurs: „O Mickiewiczu – matematycznie”.  Wzięły w nim udział w nim dwuosobowe zespoły z klas VI – VIII. Turniej ten miał na celu niestereotypowe spojrzenie na biografię poety. Uczestnikom konkursu przyszło zmierzyć się z zadaniami matematycznymi, zawierającymi dane faktograficzne z życiorysu patrona naszej szkoły. Nagrodzono trzy najlepsze zespoły: 

I miejsce – klasa VIII b (Franciszek Nowicki, Antonina Regulska) 

II miejsce – klasa VIII c (Agata Kaniewska, Wiktoria Woźniak) 

III miejsce – klasa VIII a (Dawid Kasprzak, Klaudia Wielebińska) 

 

Organizatorzy konkursów: p. Jolanta Drukarczyk oraz p. Zbigniew Surma. 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i prawidłowy przebieg konkursów.  

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności i niezwykłych, różnorodnych talentów!  

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w dniu 22 grudnia 2022 roku. 

 

 

Informacja i zdjęcia: Zbigniew Surma 

 

Data dodania: 2022-12-20 20:48:41
Data edycji: 2022-12-20 21:08:46
Ilość wyświetleń: 427

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej