Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY – ADAMA MICKIEWICZA

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY – ADAMA MICKIEWICZA

 

Patron naszej szkoły przyszedł na świat 24 grudnia 1798 roku. W roku bieżącym obchodzimy zatem 224. rocznicę urodzin wieszcza. To dla nas okazja, aby, jak co roku, uczcić to wydarzenie. W związku z tym 16 grudnia br. w naszej szkole odbyły się konkursy, które, jak się okazało, cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. 

Konkurs recytatorski „O jabłko Adama” odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV –VI oraz klasy VII-VIII. Uczestnicy zaprezentowali recytację pamięciową utworu Adama Mickiewicza.  

W kategorii klas IV – VI wzięło udział dziesięcioro uczniów. Jury w składzie: p. Jolanta Drukarczyk, p. Anna Jańczak oraz p. Zbigniew Surma, biorąc pod uwagę dobór tekstu, jego interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny, postanowiło nagrodzić następujące osoby: 

I miejsce – Patrycja Baszyńska kl. VI b 

II miejsce – Milena Nabzdyk kl. VI a 

III miejsce – Adrian Gabryelczyk kl. IV c 

Poza tym komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia następującym uczniom: 

Oleksandr Koshovets  kl. IV a 

Vadym Fenko  kl. IV b 

Oleksii Musienko kl. IV b 

Zwyciężczyni konkursu zaprezentowała fragment monologu Dziewicy z dzieła Adama Mickiewicza pt. „Dziady. Widowisko, część I”. 

W kategorii klas VII – VIII wzięło udział pięć uczennic. Jury w składzie: p. Anna Jańczak, p. Elżbieta Talma oraz p. Zbigniew Surma, wyróżniło najlepsze recytatorki: 

I miejsce – Oliwia Drukarczyk  kl. VIII d 

II miejsce – Antonina Regulska kl. VIII b 

III miejsce – Magdalena Kubiak kl. VII a 

Zwyciężczyni konkursu przedstawiła piękną recytację wiersza pt. „Śmierć pułkownika”. 

Patrycja Baszyńska oraz Oliwia Drukarczyk będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Adama Mickiewicza, który odbędzie się w lutym przyszłego roku. 

 

Konkurs kulinarny: „Kuchnia wieszcza” przeznaczony był dla uczniów klas IV- VIII. Reprezentacje klas przygotowały danie (potrawę, ciasto itp.) inspirowane twórczością patrona szkoły lub w jakikolwiek sposób związane z epoką romantyzmu. Przygotowanym wcześniej potrawom nadano różne, często humorystyczne nazwy, np. „Pianka Adamka”; „Warkoczyk Zosi” czy też „Serce Mefistofelesa”. Jury oceniało estetykę dań, ich powiązanie z twórczością Mickiewicza i/lub z epoką romantyzmu, oryginalność samej potrawy i jej nazwy oraz oczywiście walory smakowe. Członkowie komisji mieli niezwykle trudne zadanie, gdyż wszystkie przygotowane dania prezentowały się niesamowicie, a uczniowie w ciekawy i oryginalny sposób je zaprezentowali, wykazując się jednocześnie niezwykłą kreatywnością i wiedzą merytoryczną na temat kuchni romantycznej. Szacowne jury w składzie: dyr. Paweł Marciniak, wicedyr. Grzegorz Baran, p. Danuta Fengler oraz p. Grażyna Baranowska, po wysłuchaniu prezentacji i obejrzeniu potraw przystąpiło do najbardziej smakowitego momentu, czyli kosztowania potraw. Po burzliwej dyskusji wyłoniono zwycięskie klasy: 

I miejsce – klasa IVa „Kwiatuszki zaręczynowe Zosi i Tadeusza” oraz „Kawa po soplicowsku” 

II miejsce – klasa IVb: „Zalewajka Wąsosza” oraz „Serce Mefistofelesa” 

III miejsce – klasa VIIIa: „Grzybobranie z Telimeną” 

Wyróżnienie – klasa VIII d: „Obiad z Nowogródka” 

 

W konkursie: „Jakiż to chłopiec piękny i młody…” udział wzięli najmłodsi -  uczniowie klas I – III. Osoba, wybrana przez klasę, miała za zadanie przebrać się za postać, w jakikolwiek sposób powiązaną z twórczością Adama Mickiewicza lub z epoką romantyzmu. Pozostali uczniowie z klasy zaangażowali się w przygotowanie przebrania. W czasie prezentacji maluchy w oryginalny sposób krótko przedstawiły wybraną postać oraz opisały swój kostium. Pięcioosobowe jury w składzie: dyr. Paweł Marciniak, p. Kamila Wiśniewska, p. Jolanta Drukarczyk, p. Magdalena Ostach oraz p. Krzysztof Mandrysz, oceniło pomysłowość małych kreatorów mody oraz oryginalność i sposób wykonania zadania. Komisja konkursowa wyróżniła następujące klasy: 

I miejsce – klasa 3 b (Świtezianka) 

II miejsce – klasa 3 a (Zosia i Tadeusz) 

III miejsce – klasa 2c (lis) oraz klasa 3 c (Mefistofeles) 

 

Ostatnim i zarazem najbardziej nietypowym konkursem, przeprowadzonym w naszej szkole, był konkurs: „O Mickiewiczu – matematycznie”.  Wzięły w nim udział w nim dwuosobowe zespoły z klas VI – VIII. Turniej ten miał na celu niestereotypowe spojrzenie na biografię poety. Uczestnikom konkursu przyszło zmierzyć się z zadaniami matematycznymi, zawierającymi dane faktograficzne z życiorysu patrona naszej szkoły. Nagrodzono trzy najlepsze zespoły: 

I miejsce – klasa VIII b (Franciszek Nowicki, Antonina Regulska) 

II miejsce – klasa VIII c (Agata Kaniewska, Wiktoria Woźniak) 

III miejsce – klasa VIII a (Dawid Kasprzak, Klaudia Wielebińska) 

 

Organizatorzy konkursów: p. Jolanta Drukarczyk oraz p. Zbigniew Surma. 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i prawidłowy przebieg konkursów.  

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności i niezwykłych, różnorodnych talentów!  

Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w dniu 22 grudnia 2022 roku. 

 

 

Informacja i zdjęcia: Zbigniew Surma 

 

Data dodania: 2022-12-20 20:48:41
Data edycji: 2022-12-20 21:08:46
Ilość wyświetleń: 526

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej