Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW W KLASIE Ib

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW W KLASIE Ib

Rozpoczynając naukę w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, uczniowie klasy Ib przeżyli jedną ze swoich pierwszych szkolnych przygód - niezwykłą przygodę z gangiem sympatycznych Słodziaków z Biedronki, które są bohaterami zbioru opowiadań Renaty Piątkowskiej pt.Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany. Podczas spotkań z gośćmi zaproszonymi przez wychowawczynię klasy, p. Dorotę Dymarską, dzieci poznawały ich przygody w ramach akcji głośnego czytania. Opowiadaniem najbardziej znaczącym dla pierwszaków okazała się Latająca mysz. To właśnie ten fragment został przeczytany 27 września 2019 roku przez panią bibliotekarkę, Dobrochnę Błażejczak, która zainicjowała obchody XIX Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Dzieciom w klasie Ib.

Rozdział ten, opowiadający o sile marzeń myszki Marty, która z miłości do nietoperza Nikodema postanowiła nauczyć się latać, zainspirował pierwszoklasistów z klasy b do zasadzenia własnego drzewa. Myszka Marta pofrunęła w powietrzu, machając trzymanymi w łapkach liśćmi lipy. Jej przyjaciel, borsuk Bartek, który dopingował ją w nauce latania, nie znalazł jednak sam dla siebie odpowiednio dużych liści, dzięki którym mógłby wzbić się w niebo. Takie liście jednak istnieją i… wyrosną na drzewie, które wraz ze swoją wychowawczynią posadzili uczniowie klasy Ib.

Wszystkie dzieci otrzymały również kolorowe plansze, które wychowawczyni klasy, p. Dorota Dymarska, z radością stopniowo zapełniała naklejkami, nagradzając swoich wychowanków za codzienne głośne czytanie z rodzicami przez 21 dni.

W dniu 7 listopada 2019 roku, w ramach obchodzonego w Polsce od roku 2002 rokrocznie w dniu 10 października Dnia Drzewa, wszystkie klasy I - dzięki p. Dorocie Dymarskiej -otrzymały drzewka, których wyboru gatunków (we współpracy z p. Dobrochną Błażejczak) i zakupu, zaakceptowanego przez Dyrektora Szkoły, p. Pawła Marciniaka, dokonała właśnie wychowawczyni klasy Ib. Zostały one zasadzone podczas zorganizowanego przez p. Dorotę Dymarską spotkania z ogrodnikiem, p. Sławomirem Naglakiem, właścicielem firmy ,,Ogrody’’, który opowiedział dzieciom o każdym z trzech gatunków roślin i pomógł im w ich zasadzeniu na skwerze przed budynkiem Szkoły. W przypadku klasy Ib była to paulownia tomentosa, czyli drzewo tlenowe /Oxytree/, którego imponujących rozmiarów liście produkują ogromne ilości życiodajnego tlenu. Wspomagany takimi właśnie, 30-centymetrowymi liśćmi borsuk Bartek z łatwością będzie teraz mógł pofruwać w przestworzach!

Wszystkie trzy drzewka zasadzone przez uczniów klas I zostały w pomysłowy sposób podpisane przez p. Dorotę Dymarską za pomocą zalaminowanych wizytówek z imionami uczniów, którzy przez najbliższych 8 lat będą sprawowali opiekę nad swoimi roślinami.

Zainspirowani przez bajkoweSłodziaki do codziennego czytania, pierwszoklasiści stworzyli również wraz ze swoją wychowawczynią oraz chętnymi do pomocy rodzicami pracę konkursową - dekorację sali lekcyjnej nawiązującą do Magicznego Drzewa Słodziaków, prezentującą siłę dziecięcej wyobraźni. Drzewo to zostało wykonane z surowców użytych wtórnie oraz materiałów ekologicznych z dodatkiem elementów naturalnych, takich jak: damski manekin krawiecki (kobiecy korpus), jednorazowe plastikowe kubki po napojach (baskinka), siatka służąca do pakowania warzyw (bluzka), plastikowe nakrętki z butelek po różnych napojach (naszyjnik), tektura falista przybrana mchem (spódnica - pień), fragmenty płyt kompaktowych (liście), warzywa, owoce, gałęzie. Magiczne Drzewo Słodziaków jest niewątpliwie kobietą, uosobieniem Matki Natury - dobra, bezpieczeństwa oraz miłości do świata flory i fauny - pod postacią bajkowych Słodziaków ukrytych w konarach drzew. Na ramieniu Matki Natury w bezpiecznym domku znalazł natomiast schronienie dzięcioł Dominik. Piękną ozdobę tej jakże oryginalnej kompozycji stanowi również napis: MAGICZNE DRZEWO SŁODZIAKÓW, wykonany z różnokolorowych plastikowych nakrętek.

W oczekiwaniu na pojawienie się pierwszych liści paulowni uczniowie klasy Ib będą mogli zatem przez pewien czas cieszyć się wspaniałą dekoracją sali lekcyjnej nr 19, w której codziennie się spotykają, uczą i wspólnie bawią.

Obydwa drzewa - zarówno naturalne, jak i sztuczne - będą przypominały dzieciom o przyjaźni, która połączyła nie tylko książkowe Słodziaki, lecz także ich samych, uczniów klasy Ib, podczas udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym  Szkolne przygody gangu Słodziaków.


Tekst: Dorota Dymarska
Zdjęcia: Dobrochna Błażejczak i Dorota Dymarska

 

Data dodania: 2019-11-15 18:24:35
Data edycji: 2019-11-28 18:44:23
Ilość wyświetleń: 1317

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej