Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW w klasie IIIa

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW w klasie IIIa

Uczniowie klasy IIIa naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza wraz ze swoją wychowawczynią, p. Agnieszką Czapracką, w roku szkolnym 2021/22 ponownie przyjęli zaproszenie do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, organizowanym pod egidą sieci sklepów Biedronka. Po ,,Szkolnych przygodach Gangu Słodziaków’’ w roku szkolnym 2019/2020  https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/ogolnopolski-konkurs-edukacyjny-szkolne-przygody-gangu-slodziakow,179,pl i ,,Szkolnych przygodach Gangu Fajniaków’’ w roku szkolnym 2020/2021 https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/ogolnopolski-konkurs-edukacyjny-szkolne-przygody-gangu-fajniakow,296,pl nadszedł czas na ,,Szkolne przygody Gangu Swojaków’’.

Tegoroczna odsłona projektowa miała na celu kształtowanie wśród uczniów klas I-III oraz dzieci uczęszczających do oddziałów zerówkowych postaw proekologicznych, rozwijanie umiejętności życia w bliskości z naturą i w zgodzie z nią, a także uwrażliwienie dzieci na piękno polskiej przyrody.

Uczestnicy projektu otrzymali Dzienniki Troskliwego Odkrywcy, które zmotywowały ich do odkrywania natury. Oderwawszy wzrok od ekranów komputerów, telefonów i tabletów, uczniowie wyruszyli do lasów i parków, by tam – spędzając czas na świeżym powietrzu - poznawać jesienną przyrodę. Za każde wykonane zadanie, zaproponowane w Dzienniku Troskliwego Odkrywcy, - np. obserwację zjawisk pogodowych, wykonanie zielnika, przygotowanie zdrowego posiłku z jesiennych warzyw i owoców, zorganizowanie stołówki dla ptaków, posprzątanie terenu, na którym żyją dzikie zwierzęta, wsłuchanie się w śpiew ptaków podczas spaceru - otrzymywali kolejną naklejkę - Odznakę Troskliwego Odkrywcy. Zdobywając je wszystkie, trzecioklasiści odkrywali krok po kroku piękno otaczającego nas świata.

 

Przeprowadzone zajęcia edukacyjne ze Swojakami miały przede wszystkim praktyczny charakter. W okresie od 27 września do 19 listopada 2021 roku w ramach realizacji projektu uczniowie klasy IIIa poznali opowiadania z tomu pt. ,,Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc’’ Renaty Piątkowskiej (czytane przez uczniów, wychowawczynię oraz gości zaproszonych do udziału w szkolnej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’); obejrzeli edukacyjne podcasty i multimedialne animacje, dzięki którym poznali chronione i zagrożone gatunki zwierząt w Polsce, takie jak ryś, morświn, jeż, żubr, sowa, wilk; a także nauczyli się piosenki pt. ,,Magiczna przyroda Swojaków’’. Odkrywanie piękna polskiej przyrody stało się w ten sposób dla dzieci wspaniałą zabawą.


Jako podsumowanie zajęć młodzi miłośnicy polskiej przyrody wykonali pod kierunkiem p. Agnieszki Czaprackiej oraz z pomocą swoich rodziców zbiorową pracę konkursową w formie mapy Polski, której strefy równoleżnikowe powstały z zebranych przez trzecioklasistów w parkach i lasach naturalnych materiałów, takich jak mech, kasztany, liście, żołędzie, szyszki, orzechy, głóg. Na obszarze Polski wyodrębniona została mała ojczyzna uczniów, czyli Ziemia Pogorzelska, w której granicach umieszczone zostały, wykonane przez dzieci w grupach, chronione i zagrożone regionalne gatunki zwierząt: jeż, sóweczka i wilk. Podobizny zwierząt uczniowie wykonali z bardzo różnorodnych materiałów, m.in. warzyw, owoców, filcu, rolek tekturowych, wykałaczek, piór, plasteliny, masy solnej. Konkursowa praca uczniów klasy IIIa imponuje zarówno kreatywnością, jak i rozmachem (ma wymiary 2m × 2m i waży 45 kg).


Kolaż zdjęć pracy kreatywnej wraz z częścią merytoryczną pracy konkursowej został przesłany do organizatora konkursu. Jury, biorąc pod uwagę zgodność zgłoszonych prac z celem i tematyką konkursu, kreatywność, wkład pracy uczniów w tworzenie prac, wykorzystanie wiedzy zdobytej dzięki materiałom dostępnym w ramach programu oraz nawiązanie do postaci Swojaków, przyzna 10 nagród i 450 wyróżnień. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w dniu 10 grudnia 2021 roku na stronie: https://szkolneprzygodyswojakow.pl.
 

W oczekiwaniu na werdykt jury zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy podsumowującej udział uczniów klasy IIIa w projekcie edukacyjnym ,,Szkolne przygody Gangu Swojaków’’, prezentowanej w korytarzu na pierwszym piętrze naszej Szkoły.

W projekcie wzięli udział wszyscy uczniowie klasy IIIa: Iga Borowiec, Maja Curyk, Nikodem Chlebowski, Marcelina Dąbkiewicz, Staś Fahner, Adaś Foltynowicz, Małgosia Jagodzińska, Maja Jańczak, Karolina Kaniewska, Oliwier Lewandowski, Alicja Łapacz, Madzia Przybylska, Nikodem Rączkiewicz, Staś Robaszyński, Olga Stelmach, Zosia Śląska, Antoś Zakoński. Należą im się wielkie gratulacje za zaangażowanie, wytrwałość i kreatywność!

 

 

Słowa podziękowania za zaangażowanie, wsparcie i pomoc w realizacji projektu kierujemy również do rodziców uczniów klasy IIIa, a w szczególności do p. Wiesława Fahnera, który wykonał tak fantastycznie ozdobioną przez trzecioklasistów drewnianą mapę Polski. DZIĘKUJEMY!


Informacja i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak i Agnieszka Czapracka

 



Data dodania: 2021-11-19 16:23:26
Data edycji: 2021-11-19 16:31:58
Ilość wyświetleń: 1166

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej