Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW w klasie IIIc

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW w klasie IIIc

Uczestnicząc we wcześniejszych edycjach projektów edukacyjnych organizowanych przez sieć sklepów Biedronka, uczniowie klasy IIIc poznali smak sukcesu: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/ogolnopolski-konkurs-edukacyjny-szkolne-przygody-gangu-slodziakow-rozstrzygniety,192,pl
https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/gratulacje-dla-uczestnikow-projektu-szkolne-przygody-gangu-fajniakow,306,pl
https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/ogolnopolski-konkurs-edukacyjny-szkolne-przygody-gangu-fajniakow-rozstrzygniety,298,pl.

Przyjęcie zaproszenia do udziału w trzeciej edycji konkursu organizowanego pod patronatem Biedronki stało się zatem dla wychowanków p. Karoliny Kapały ogromną radością i nową szansą na przeżycie wspaniałej przygody. Po ,,Szkolnych przygodach Gangu Słodziaków’’ w roku szkolnym 2019/2020  https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/ogolnopolski-konkurs-edukacyjny-szkolne-przygody-gangu-slodziakow,179,pl i ,,Szkolnych przygodach Gangu Fajniaków’’ w roku szkolnym 2020/2021 https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/ogolnopolski-konkurs-edukacyjny-szkolne-przygody-gangu-fajniakow-rozstrzygniety,298,pl nadszedł czas na ,,Szkolne przygody Gangu Swojaków’’.

Tegoroczna odsłona projektowa miała na celu kształtowanie wśród uczniów klas I-III oraz dzieci uczęszczających do oddziałów zerówkowych postaw proekologicznych, rozwijanie umiejętności życia w bliskości z naturą i w zgodzie z nią, a także uwrażliwienie dzieci na piękno polskiej przyrody.

Uczestnicy projektu otrzymali Dzienniki Troskliwego Odkrywcy, które zmotywowały ich do odkrywania natury. Oderwawszy wzrok od ekranów komputerów, telefonów i tabletów, uczniowie wyruszyli do lasów i parków, by tam – spędzając czas na świeżym powietrzu - poznawać jesienną przyrodę. Za każde wykonane zadanie, zaproponowane w Dzienniku Troskliwego Odkrywcy, - np. obserwację zjawisk pogodowych, wykonanie zielnika, przygotowanie zdrowego posiłku z jesiennych warzyw i owoców, zorganizowanie stołówki dla ptaków, posprzątanie terenu, na którym żyją dzikie zwierzęta, wsłuchanie się w śpiew ptaków podczas spaceru - otrzymywali kolejną naklejkę - Odznakę Troskliwego Odkrywcy. Zdobywając je wszystkie, trzecioklasiści odkrywali krok po kroku piękno otaczającego nas świata.

 

Przeprowadzone zajęcia edukacyjne ze Swojakami miały przede wszystkim praktyczny charakter. W okresie od 27 września do 19 listopada 2021 roku w ramach realizacji projektu uczniowie klasy IIIc poznali opowiadania z tomu pt. ,,Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc’’ Renaty Piątkowskiej (czytane przez wychowawczynię oraz gości zaproszonych do udziału w szkolnej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’); przeczytali książkę pt. ,,Gang Swojaków –chrońmy zagrożone gatunki’’ Michała Brodowskiego; obejrzeli edukacyjne podcasty i multimedialne animacje, dzięki którym poznali chronione i zagrożone gatunki zwierząt w Polsce, takie jak ryś, morświn, jeż, żubr, sowa, wilk; a także nauczyli się piosenki pt. ,,Poznaj Gang Swojaków i śpiewaj z nami!’’. Odkrywanie piękna polskiej przyrody stało się w ten sposób dla dzieci wspaniałą zabawą.


Jako podsumowanie zajęć młodzi miłośnicy polskiej przyrody wykonali pod kierunkiem p. Karoliny Kapały oraz z pomocą rodziców zbiorową pracę konkursową w formie makiety swojej małej ojczyzny, czyli Ziemi Pogorzelskiej. Na jej obszarze pojawiły się charakterystyczne dla naszej ojczystej przyrody lasy, pola, łąki, parki, zagajniki, stawy i rzeki, wśród których zaprezentowane zostały regionalne chronione i zagrożone gatunków zwierząt: jeż, sóweczka i wilk. Ich podobizny dzieci wykonały z różnorodnych materiałów, głównie naturalnych i ekologicznych. W tak pięknych okolicznościach przyrody nie zabrakło też miejsca dla domów zamieszkiwanych przez uczestników projektów, położonych w miejscowościach na terenie naszej gminy: Ochli, Józefowie Ochelskim, Głuchowie, Łukaszewie oraz oczywiście w samej Pogorzeli. Dzieło trzecioklasistów z klasy c cieszy oczy bogactwem kolorów, tchnie optymizmem, emanuje miłością do świata przyrody. Jest też wyrazem patriotyzmu wobec tej wielkiej, jak i tej małej ojczyzny.


Jury, biorąc pod uwagę zgodność prac z celem i tematyką konkursu, kreatywność, wkład pracy uczniów w tworzenie prac, wykorzystanie wiedzy zdobytej dzięki materiałom dostępnym w ramach programu oraz nawiązanie do postaci Swojaków, przyzna 450 wyróżnień i 10 nagród. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w dniu 10 grudnia 2021 roku na stronie: https://szkolneprzygodyswojakow.pl.
 

W oczekiwaniu na werdykt jury zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy podsumowującej udział uczniów klasy IIIc w projekcie edukacyjnym ,,Szkolne przygody Gangu Swojaków’’, prezentowanej w korytarzu na pierwszym piętrze naszej Szkoły.

W projekcie wzięli udział wszyscy uczniowie klasy IIIc: Ania Andrzejewska, Mateusz Baszyński, Adrian Ciosek, Marysia Dubisz, Amelia Dzika, Adrian Gabryelczyk, Melania Gazda, Kasia Maszkowska, Ola Materkowska, Julka Matuszczak, Ania Mikołajczyk, Madzia Mikołajczyk, Lilka Toboła, Ola Sieńska, Gabrysia Twardowska, Antek Walkiewicz, Matylda Wolniak. Należą im się wielkie gratulacje za zaangażowanie, wytrwałość i kreatywność!

 

Słowa podziękowania za zaangażowanie, wsparcie i pomoc w realizacji projektu kierujemy również do rodziców uczniów klasy IIIc, którzy wykonali styropianową podstawę makiety Ziemi Pogorzelskiej.

DZIĘKUJEMY!

Informacja i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak i Karolina Kapała

 

Data dodania: 2021-11-19 16:37:55
Data edycji: 2021-11-19 16:42:40
Ilość wyświetleń: 1060

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej