Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Uczniowie klas VIIb i VIIIa na szlaku Mosińskiej Kolei Drezynowej oraz z wizytą u Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Uczniowie klas VIIb i VIIIa na szlaku Mosińskiej Kolei Drezynowej oraz z wizytą u Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Uczniowie klas VIIb i VIIIa wyruszyli w pierwszym dniu października 2021 roku pod opieką swoich wychowawczyń, pp. Ewy Migas i Elżbiety Talmy, oraz p. Dobrochny Błażejczak na krajoznawczo-edukacyjną wycieczkę w pięknych okolicznościach jesiennej przyrody.

 

Na szlaku Mosińskiej Kolei Drezynowej siódmo- i ósmoklasiści mogli nie tylko dać upust własnej energii, napędzając siłą swych mięśni dwie drezyny ręczne i trzy rowerowe, ale przede wszystkim mieli okazję w krótkim czasie dotrzeć do niezwykle urokliwych miejsc, w jakie obfituje Wielkopolski Park Narodowy, położony 15 km na południe od Poznania. Pojazdy przewiozły uczestników wyprawy ze stacji Mosina - Pożegowo do stacji Osowa Góra i z powrotem, dostarczając młodzieży oraz paniom nauczycielkom, jako niecodzienna forma aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, niezapomnianych wrażeń.

Zużytkowane podczas podróży drezynami zapasy energii dziewczęta i chłopcy uzupełnili, spożywając kiełbaski upieczone w ognisku w Osowej Górze na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Po posiłku siódmo- i ósmoklasiści wspięli się na zlokalizowaną na terenie glinianek - znajdujących się w obszarze chronionym Natura 2000 oraz w Wielkopolskim Parku Narodowym - drewnianą wieżę widokową o wysokości 16,97 m, położoną 140,5 m n.p.m., skąd – przy doskonałej przejrzystości powietrza - podziwiali panoramę Poznania, Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Mosiny.


Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum i Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera (1894-1985) w Puszczykowie. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli muzealne ekspozycje obejmujące zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne oraz ludowe rzemiosło - eksponaty przywiezione przez podróżnika z 30 wypraw, a także związane z udziałem pisarza w II wojnie światowej. Szczególną uwagę zwiedzających zwróciła kolekcja książek Arkadego Fiedlera - 32 tytuły w 23 językach.

W stanowiącym integralną część muzealnej ekspozycji Ogrodzie Kultur i Tolerancji, w którym zgromadzono modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie, uczniowie mogli natomiast zobaczyć m.in. kopię słynnej piramidy Cheopsa (w skali 1:23); ,,Santa Marię’’ - wierną kopię (w skali 1:1) legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba, na którym w 1492 roku odkrył on drogę do Ameryki; Hurricane’a – replikę (w skali 1:1) historycznego myśliwca, na którego kadłubie wyrysowano ostateczny plon Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię; a także kopię (w skali 1:9) posągu Buddy z Bamian w Afganistanie. Uczestnicy wycieczki zwiedzili także stałe wystawy muzealne: ,,Dywizjon 303’’ oraz ,,Tajemniczy świat Indian’’.

Kulminacją wyjazdu siódmo- i ósmoklasistów był tradycyjny posiłek regeneracyjny w restauracji ,,Pod Złotymi Łukami’’ w Śremie.

Wycieczka do Mosiny, Puszczykowa i Śremu będzie niewątpliwie miłym wspomnieniem dla wszystkich jej uczestników – zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych.

 

Informacja i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak

 

Data dodania: 2021-10-04 19:02:24
Data edycji: 2021-10-05 15:36:14
Ilość wyświetleń: 1033

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej