Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Uczniowie klas VIIb i VIIIa na szlaku Mosińskiej Kolei Drezynowej oraz z wizytą u Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Uczniowie klas VIIb i VIIIa na szlaku Mosińskiej Kolei Drezynowej oraz z wizytą u Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Uczniowie klas VIIb i VIIIa wyruszyli w pierwszym dniu października 2021 roku pod opieką swoich wychowawczyń, pp. Ewy Migas i Elżbiety Talmy, oraz p. Dobrochny Błażejczak na krajoznawczo-edukacyjną wycieczkę w pięknych okolicznościach jesiennej przyrody.

 

Na szlaku Mosińskiej Kolei Drezynowej siódmo- i ósmoklasiści mogli nie tylko dać upust własnej energii, napędzając siłą swych mięśni dwie drezyny ręczne i trzy rowerowe, ale przede wszystkim mieli okazję w krótkim czasie dotrzeć do niezwykle urokliwych miejsc, w jakie obfituje Wielkopolski Park Narodowy, położony 15 km na południe od Poznania. Pojazdy przewiozły uczestników wyprawy ze stacji Mosina - Pożegowo do stacji Osowa Góra i z powrotem, dostarczając młodzieży oraz paniom nauczycielkom, jako niecodzienna forma aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, niezapomnianych wrażeń.

Zużytkowane podczas podróży drezynami zapasy energii dziewczęta i chłopcy uzupełnili, spożywając kiełbaski upieczone w ognisku w Osowej Górze na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Po posiłku siódmo- i ósmoklasiści wspięli się na zlokalizowaną na terenie glinianek - znajdujących się w obszarze chronionym Natura 2000 oraz w Wielkopolskim Parku Narodowym - drewnianą wieżę widokową o wysokości 16,97 m, położoną 140,5 m n.p.m., skąd – przy doskonałej przejrzystości powietrza - podziwiali panoramę Poznania, Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Mosiny.


Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum i Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera (1894-1985) w Puszczykowie. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli muzealne ekspozycje obejmujące zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne oraz ludowe rzemiosło - eksponaty przywiezione przez podróżnika z 30 wypraw, a także związane z udziałem pisarza w II wojnie światowej. Szczególną uwagę zwiedzających zwróciła kolekcja książek Arkadego Fiedlera - 32 tytuły w 23 językach.

W stanowiącym integralną część muzealnej ekspozycji Ogrodzie Kultur i Tolerancji, w którym zgromadzono modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie, uczniowie mogli natomiast zobaczyć m.in. kopię słynnej piramidy Cheopsa (w skali 1:23); ,,Santa Marię’’ - wierną kopię (w skali 1:1) legendarnego żaglowca Krzysztofa Kolumba, na którym w 1492 roku odkrył on drogę do Ameryki; Hurricane’a – replikę (w skali 1:1) historycznego myśliwca, na którego kadłubie wyrysowano ostateczny plon Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię; a także kopię (w skali 1:9) posągu Buddy z Bamian w Afganistanie. Uczestnicy wycieczki zwiedzili także stałe wystawy muzealne: ,,Dywizjon 303’’ oraz ,,Tajemniczy świat Indian’’.

Kulminacją wyjazdu siódmo- i ósmoklasistów był tradycyjny posiłek regeneracyjny w restauracji ,,Pod Złotymi Łukami’’ w Śremie.

Wycieczka do Mosiny, Puszczykowa i Śremu będzie niewątpliwie miłym wspomnieniem dla wszystkich jej uczestników – zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych.

 

Informacja i zdjęcia: Dobrochna Błażejczak

 

Data dodania: 2021-10-04 19:02:24
Data edycji: 2021-10-05 15:36:14
Ilość wyświetleń: 1110

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej