Kaligrafia to umiejętność pięknego, estetycznego, starannego ręcznego pisania. Bazuje na różnego rodzaju stylach pism, których na przestrzeni wieków pojawiło się bardzo wiele. W kulturze europejskiej istnieje kilka głównych nurtów tej sztuki.
Każdy kraj ma określony krój pisma, którego najmłodsi uczą się z elementarza. Mali Polacy jako jedyni piszą proste litery, w innych krajach dzieci uczą się pisać literami pochylonymi - jesteśmy pod tym względem wyjątkowi.
Kaligrafia była w Polsce do lat 60. XX wieku przedmiotem nauczania wczesnoszkolnego, mającym na celu doskonalenie pisma ręcznego, a przy okazji kształtowanie charakteru i cierpliwości.
W naszej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza sztuce kaligrafii poświęcone są organizowane od roku 2012 konkursy. W dniu18 maja 2018roku, w siódmej już edycji kaligraficznej rywalizacji, po raz pierwszy mieli jednak możliwość wziąć udział zarówno reprezentanci klas I, jak i klasy II.
Zadanie 19 uczestników konkursu polegało na nie tylko pięknym, lecz także bezbłędnym przepisaniu krótkiego tekstu. Poziom kaligraficznych umiejętności uczniów klas I przewyższał osiągnięcia uczniów klasy II w zakresie kaligrafii, tryumfowali zatem - ku zaskoczeniu organizatorów konkursu - pierwszoklasiści. Jurorka konkursu, p. Dobrochna Błażejczak, która oceniała prace oznaczone jedynie wylosowanymi przez dzieci numerkami, tytułem Mistrza Kaligrafii postanowiła uhonorować Zuzannę Andrzejczak z klasy Ia, natomiast tytuły Wicemistrzów Kaligrafii przyznała Katarzynie Majewskiej z klasy Ia, Brunonowi Piorunowi z klasy Ib i Aleksandrze Zielonce z klasy Ic.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy kaligraficznych zmagań - podziękowania za udział i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
GRATULUJEMY!
Organizatorkami VII Szkolnego Konkursu Kaligraficznego były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.