Kaligrafia to sztuka pięknego, estetycznego, starannego pisania, której uprawianie poprawia nie tylko charakter pisma. Cyzelowanie pięknych liter kształtuje także spostrzegawczość i analityczność, rozwija pamięć i koncentrację, uczy samodyscypliny, cierpliwości i wytrwałości. Nabycie umiejętności pisania kaligraficznego wymaga czasu, jednak satysfakcja, gdy litery stają się posłuszne i ustawiają się w równych rządkach, przybierając idealne kształty, jest bezcenna. Systematyczna praca nad własnym charakterem pisma uświadamia nam bowiem, że - jeśli się postaramy – możemy osiągnąć każdy cel.
Efekty swoich całorocznych zmagań z kaligrafią – oraz pracy nad kształtowaniem wspomnianych cech charakteru, takich jak samodyscyplina, cierpliwość i wytrwałość - mieli okazję zaprezentować w dniu 21 maja 2024 roku wszyscy uczniowie klas I, którzy przyjęli zaproszenie do XIII Szkolnego Konkursu Kaligraficznego.
Zadanie uczestników polegało na pięknym, estetycznym oraz jednocześnie bezbłędnym przepisaniu krótkiego tekstu, otrzymanego w formie wydruku komputerowego.
Jury dokonującemu oceny kaligraficznych dokonań uczniów klas I przewodniczyła tradycyjnie p. Dobrochna Błażejczak, która podjęła decyzję o nieprzyznaniu tytułów Mistrza oraz Wicemistrza Kaligrafii.
Na wirtualnym podium stanęły natomiast cztery pierwszoklasistki: I miejsce zajęła Zofia Konarczak z klasy Ib, na II miejscu uplasowały się – ex aequo: Antonina Grzelczak z klasy Ib i Lena Mocydlarz z klasy Ia, III miejsce przypadło z kolei w udziale Antoninie Mikstackiej z klasy Ib.
W dniu 5 czerwca 2024 roku dyplomy i nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców przy naszej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, wręczył laureatom Dyrektor Szkoły, p. Paweł Marciniak. Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali również słowniczkami ortograficznymi przekazanymi przez wydawnictwo MAC Edukacja. GRATULUJEMY!
Organizatorkami XIII Szkolnego Konkursu Kaligraficznego były wychowawczynie klas I: pp. Wiesława Bolewicka i Monika Regulska oraz nauczyciel bibliotekarz, p. Dobrochna Błażejczak.
Informacja: Dobrochna Błażejczak Zdjęcia: Wiesława Bolewicka i Dobrochna Błażejczak