XXVIII ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 kwietnia 2022 roku
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) międzynarodowe święto, któremu przyświeca idea promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Pomysł organizacji święta narodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Dzień 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona, Świętego Jerzego.
Zgodnie z tradycją w Katalonii w tym dniu panie obdarowywano czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez Świętego Jerzego. W późniejszym czasie kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to data symboliczna dla literatury światowej. Tego dnia w roku 1616 zmarli wybitni pisarze: Miguel de Cervantes i William Szekspir, a także historyk peruwiański, Inca Garcilaso de la Vega. W tym dniu przypadają również rocznice urodzin lub śmierci innych literatów światowej sławy, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla, Manuela Mejía Vallejo.
W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca.
Dawid Ryski, projektując dla Polskiej Izby Książki plakat promujący tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nawiązał do symbolu Ukrainy – słonecznika, którego żółte kwiaty na tle błękitu nieba kojarzą się z ukraińską flagą oraz ukraińskim godłem: złocistym trójzębem na niebieskim tle.