Åšwiatowy DzieÅ„ Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO (OrganizacjÄ™ Narodów Zjednoczonych ds. OÅ›wiaty, Nauki i Kultury) miÄ™dzynarodowe Å›wiÄ™to, któremu przyÅ›wieca idea promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej za pomocÄ… praw autorskich.
PomysÅ‚ organizacji Å›wiÄ™ta narodziÅ‚ siÄ™ w Katalonii – w 1926 roku wystÄ…piÅ‚ z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. DzieÅ„ 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym Å›wiÄ™tem narodowym jako dzieÅ„ jej patrona, ÅšwiÄ™tego Jerzego. Zgodnie z tradycjÄ… w Katalonii w tym dniu panie obdarowywano czerwonymi różami, symbolizujÄ…cymi krew smoka pokonanego przez ÅšwiÄ™tego Jerzego. W późniejszym czasie kobiety zaczęły odwzajemniać siÄ™ mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to data symboliczna dla literatury Å›wiatowej. Tego dnia w roku 1616 zmarli wybitni pisarze: Miguel de Cervantes i William Szekspir, a także historyk peruwiaÅ„ski, Inca Garcilaso de la Vega. W tym dniu przypadajÄ… również rocznice urodzin lub Å›mierci innych literatów Å›wiatowej sÅ‚awy, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla, Manuela Mejía Vallejo.
Posiadający 99-letnią tradycję Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Polsce obchodzimy od 2008 roku. Polska Izba Książki rokrocznie udostępnia wszystkim pragnącym świętować w dniu 23 kwietnia plakat przygotowany specjalnie na tę okazję.
W roku 2025 na zamówienie Polskiej Izby Książki powstaÅ‚ wyjÄ…tkowy plakat Marty Janik - www.martajanik.com, artystki kolażu i ilustratorki, która na staÅ‚e wspóÅ‚pracuje z Muzeum Karykatury w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty. Jest laureatkÄ… Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2020 (I miejsce w kategorii Instytucje Kultury). Jej kolaż „Bóg” pojawiÅ‚ siÄ™ na okÅ‚adce „Przekroju”. Dla Sony Music zrealizowaÅ‚a animowany teledysk Alicji Majewskiej. Swoje prace pokazywaÅ‚a m.in. w USA, Irlandii i Niemczech. Pewien czas temu stworzyÅ‚a ,,BabÄ™ z rybÄ…’’, która wÄ™druje po Å›wiecie. Najczęściej mówimy o Åšwiatowym Dniu Książki, zapominajÄ…c, że to niepeÅ‚na nazwa Å›wiÄ™ta. Uwadze może umykać jego druga część – prawa autorskie. Prawo autorskie to prawo twórcy do wyłącznego dysponowania swojÄ… twórczoÅ›ciÄ…. Twórca może swoje dzieÅ‚o podarować, może je za darmo rozpowszechniać, ale może je także udostÄ™pniać w sposób komercyjny i czerpać zyski ze sprzedaży. Prawo chroni wszelkÄ… wÅ‚asność intelektualnÄ… i materialnÄ… każdego z nas. To bardzo ważne dla twórców, rozwoju kultury, nauki i techniki. Bez rozwoju systemu ochrony prawa wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej nie byÅ‚oby rewolucji przemysÅ‚owej i technologicznej. DziÅ› mamy do czynienia z fenomenem rozwijajÄ…cego siÄ™ bÅ‚yskawicznie i zmieniajÄ…cego naszÄ… komunikacjÄ™ i formy naszego dziaÅ‚ania – AI. Sztuczna inteligencja znaczÄ…co obniżyÅ‚a poziom ochrony praw autorskich, gdyż stworzyÅ‚a powszechnie dostÄ™pne i tanie narzÄ™dzia sprzyjajÄ…ce reprodukcji treÅ›ci, obrazów czy muzyki. W tej sytuacji jeszcze bardziej istotna staje siÄ™ Å›wiadomość tego, jak ważne sÄ… prawa autorskie i ich skuteczna ochrona.