Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

177 SPOSOBNOŚCI DO CZYTANIA KU POŻYTKOWI I DLA PRZYJEMNOŚCI

177 SPOSOBNOŚCI DO CZYTANIA KU POŻYTKOWI I DLA PRZYJEMNOŚCI

Nasza całoroczna akcja ,,CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM’’ w drugim półroczu roku szkolnego 2020/2021 nie zwolniła tempa, a - zgodnie z przewidywaniami - sposobności do czytania ani pomysłów na organizowanie spotkań czytelniczych wychowawczyniom klas I-III nie zabrakło. Podsumowanie szkolnej akcji głośnego czytania napawa nas zatem ogromnym optymizmem.

O czytelniczych spotkaniach w I półroczu można przeczytać tutaj:
https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/93-spotkania-z-okazjami-do-glosnego-czytania,314,pl.

W drugim półroczu roku szkolnego 2020/2021 pierwsza ,,książkowa’’ sposobność do czytania pojawiła się już 3 lutego 2021 roku, gdy obchodziliśmy XII Światowy Dzień Głośnego Czytania: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/xii-swiatowy-dzien-glosnego-czytania-3-lutego-2021-roku,308,pl. Pamiętała o nim p. Agnieszka Czapracka, która zaprosiła z tej okazji p. Urszulę Wojciechowską do przeczytania uczniom klasy IIa jednej z opowieści o ,,Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek’’ Justyny Bednarek. Opowiadanie Barbary Stańczuk pt. ,,Pingwin Fraczek pokonuje swoje słabości’’, ukazujące dzieciom sposoby na uporanie się z niechęcią do czytania, przeczytała natomiast w tym dniu uczniom klasy IIb p. Dobrochna Błażejczak, zaproszona przez p. Dorotę Dymarską. Czytanie na głos nie tylko pozwala rozwijać umiejętność czytania, lecz także buduje społeczność i łączy nas ze sobą, dlatego w Światowym Dniu Głośnego Czytania uczniowie klasy IIIb, zachęceni przez p. Urszulę Wojciechowską, integrowali się ze sobą, czytając sobie nawzajem fragmenty powieści ,,Oto jest Kasia’’ Miry Jaworczakowej.

Warto zauważyć, iż - doceniając integracyjny aspekt czytania - pp. Monika Regulska, Agnieszka Czapracka i Dorota Dymarska również proponowały swoim wychowankom, by czytali koleżankom i kolegom z klasy, nie tylko w dniu 3 lutego.

Obchodzony w dniu 23 kwietnia 2021 roku XXVII Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/xxvii-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-23-kwietnia-2021-roku,354,pl - stał się z kolei inspiracją dla p. Moniki Regulskiej, wychowawczyni klasy Ib, do zorganizowania wirtualnego spotkania z mamami uczniów, pp. Izabelą Klupś i Agnieszką Sember, które przeczytały pierwszoklasistom dwa opowiadania: ,,Co rośnie w sadzie’’ Kateryny Michalicyny oraz ,,Mały bóbr się zgubił’’ Ariane Chottin.


Wychowawczynie klas I-III nie zapomniały oczywiście o organizowaniu spotkań czytelniczych także podczas XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, obchodzonego w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2021 roku pod hasłem: ,,Lubimy czytać polskich autorów’’.

,,Nieksiążkową’’ zachętą do głośnego czytania naszym uczniom był Światowy Dzień Kota - https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/swiatowy-dzien-kota-2021,318,pl. W dniu 17 lutego 2021 roku uczniowie klasy Ia poznali zatem baśń pt. ,,Kot w butach’’ autorstwa Charles’a Perraulta, czytaną przez p. Dobrochnę Błażejczak, natomiast uczniom klasy IIa tę baśniową opowieść w dniu 15 lutego 2021 roku przeczytała wychowawczyni, p. Agnieszka Czapracka. Uczniowie klasy Ib w Światowym Dniu Kota wysłuchali za to ,,Przygód kota Afika’’ Piotra Pogodnego, zinterpretowanych przez p. Danutę Fengler, szkolną intendentkę. W Światowym Dniu Wody - 22 marca 2021 roku - p. Agnieszka Czapracka zaproponowała uczniom klasy IIa wysłuchanie czytanego przez siebie na platformie Microsoft Teams opowiadania pt. ,,Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!’’ Barbary Szelągowskiej. Z kolei Dzień Strażaka - 4 maja 2021 roku - stał się dla uczniów klas Ia i Ib oraz pp. Wiesławy Bolewickiej i Moniki Regulskiej okazją do lektury rymowanej opowieści pt. ,,Jak Wojtek został strażakiem’’ Czesława Janczarskiego.

 

Bez głośnego czytania nie byłaby możliwa realizacja ogólnopolskiego projektu ,,Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu’’, w ramach którego uczniom klasy IIa p. Katarzyna Harasim, pedagog szkolny, przeczytała w dniu 9 lutego 2021 roku ,,Opowiadanie o tym, jak Paolo chciał trafić do serca Ludmiły przez żołądek’’ z tomu pt. ,,Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci’’. ,,Kulinarną’’ okazją do czytania stał się również obchodzony w klasie IIa w dniu 12 kwietnia 2021 roku Dzień Czekolady, podczas obchodów którego p. Katarzyna Harasim zapoznała wychowanków p. Agnieszki Czaprackiej z ,,Bajką o misiu, który uwielbiał czekoladę’’ Moniki Majewskiej. Realizując klasowy projekt ,,Afryka’’, uczniowie klasy IIa w maju 2021 roku czytali sobie natomiast nawzajem kolejne rozdziały powieści pt. ,,Afryka Kazika’’ Łukasza Wierzbickiego.


W klimat Świąt Wielkanocnych wprowadziły uczniów klas IIa i IIc pp. Agnieszka Czapracka i Karolina Kapała, czytając swoim wychowankom w sposób zdalny ,,Bajkę o pisankach’’ Agnieszki Galicy.


W pierwszym dniu zajęć szkolnych p. Monika Regulska, inaugurując akcję głośnego czytania, przeczytała uczniom klasy Ib opowiadanie pt.,,Stefek Ołówek idzie do pierwszej klasy’’. Na ostatni dzień zajęć edukacyjnych p. Dorota Dymarska przygotowała natomiast bajkę pomagajkę pt.,, Mała myszka zmienia szkołę’’ Barbary Stańczuk, dedykowaną uczennicy klasy IIb, która w przyszłym roku szkolnym rozpocznie naukę w nowej szkole. Czytane głośno teksty literackie towarzyszyły zatem bardzo wielu okolicznościom naszej szkolnej rzeczywistości przez cały rok szkolny 2020/2021.


Ogółem w okresie od 2 września 2020 roku do 24 czerwca 2021 roku odbyło się 177 spotkań (61 w formie zdalnej oraz 116 w formie stacjonarnej). W trakcie nauki stacjonarnej najczęściej pierwszo-, drugo- i trzecioklasistom czytały w Szkole przede wszystkim wychowawczynie oraz inni nauczyciele, a także pracownicy Szkoły oraz praktykantki, natomiast w okresie nauki zdalnej aktywnością wykazali się także rodzice. Najczęściej zapraszaną osobą była tradycyjnie p. Dobrochna Błażejczak, która w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’ spotkała się z uczniami 13 razy.

Największą liczbę spotkań - 57 - odnotowała w klasie IIa p. Agnieszka Czapracka, która z ogromnym zaangażowaniem dawała przykład innym nauczycielom, osobiście czytając swoim wychowankom aż 28 razy.

Podkreślić należy, iż do akcji włączyły się WSZYSTKIE panie wychowawczynie klas I-III: Wiesława Bolewicka, Monika Regulska, Dorota Jeleńska, Agnieszka Czapracka, Dorota Dymarska, Karolina Kapała, Joanna Sokołowska i Urszula Wojciechowska.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w naszą akcję i przypominamy, że czas wakacji to… także doskonała okazja do czytania.


                                                Koordynatorki szkolnej akcji głośnego czytania:  

                                                        Dobrochna Błażejczak i Gabriela Kokot

                                                                Zdjęcia: Agnieszka Czapracka

Data dodania: 2021-06-29 10:28:09
Data edycji: 2021-06-29 10:31:32
Ilość wyświetleń: 737

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej