Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW W KLASIE IIb – ŻYWIOŁY WODY, OGNIA, ZIEMI I POWIETRZA

SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW W KLASIE IIb – ŻYWIOŁY WODY, OGNIA, ZIEMI I POWIETRZA

Wspominając wspaniałą ubiegłoroczną czytelniczą przygodę z gangiem sympatycznych Słodziaków, o której można przeczytać tutaj: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/szkolne-przygody-gangu-slodziakow-w-klasie-ib,176,pl, uczniowie klasy IIb w roku szkolnym 2020/2021 wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego realizowanego pod egidą sieci sklepów Biedronka. Tegoroczna odsłona projektowa - ,,Szkolne przygody gangu Fajniaków’’, mająca na celu propagowanie wśród uczniów klas I-III oraz dzieci uczęszczających do przedszkolnych oddziałów zerówkowych postaw proekologicznych, opierała się na czterech filarach tematycznych odpowiadających żywiołom natury: wodzie, ogniu, ziemi i powietrzu, którym patronowali bohaterowie gangu Fajniaków. Chętni drugoklasiści pod kierunkiem swojej wychowawczyni, p. Doroty Dymarskiej, zgłębili tajniki wszystkich czterech żywiołów reprezentowanych przez kroplę o imieniu Ksenia, słońce Sonię, drzewo zwane Dobromirem i chmurkę Celinkę.


Pierwszym z czterech zrealizowanych przez chętnych uczniów klasy IIb filarów tematycznych była woda, która stanowi podstawowy element przyrody, decydujący o istnieniu życia na Ziemi. Eksperymentując z wodą, uczestniczki projektu - Hania, Ania i Julka - uświadomiły sobie, że woda zawsze przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, dowiedziały się, ile wody jest na świecie, zrozumiały, że potrafi się ona przemieszczać, i zapamiętały, że występuje w trzech stanach skupienia.

 

Drugi filar tematyczny to ogień, który jest zjawiskiem towarzyszącym reakcji spalania. Dzięki eksperymentom z ogniem uczniowie dostrzegli jego związek z powietrzem, poznali jego właściwości i uświadomili sobie, że choć jest pożyteczny, bywa też niebezpieczny: daje nam dużo dobrego jako źródło ciepła i światła, jest potrzebny w przemyśle i służy do wytwarzania energii, lecz niekiedy powoduje ogromne zniszczenia w przyrodzie - pożary lasów, łąk, domów, poparzenia ludzi i zwierząt, a nawet ich śmierć. W projekcie wzięli udział: Hanka, Anka i Janek.

 


Po wodzie i ogniu nadszedł czas na Ziemię, która ma w przybliżeniu kształt kuli zbudowanej z kilku warstw: skorupy ziemskiej, płaszcza ziemskiego i jądra Ziemi. Tworzy ją przeogromne bogactwo minerałów: skał, kamieni, żwiru i piasku, a najważniejsze spośród tych form, niezbędne do zapewnienia wegetacji i życia roślin, są gleby. Ich życiodajną moc uświadomiły sobie uczestniczki projektu - Zuzia, Hania i Ania, przeprowadzając doświadczenie pt. ,,Ukorzenione jajko’’.

 


Ostatnim z czterech zrealizowanych przez chętnych uczniów klasy IIb filarów tematycznych było powietrze, które jest otaczającym nas wszędzie, bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku gazem niezbędnym do życia. Podczas powietrznych eksperymentów uczennice zabawiły się w detektywki tropiące niewidzialne powietrze i przekonały się, że - chociaż powietrza nie widać - można je wprawić w ruch, który oddziałuje na otoczenie. Drugoklasistki Hania, Ania i Julka - przypomniały sobie także zasady segregacji odpadów.

 


Wszyscy uczestnicy projektu poznali również czytane przez wychowawczynię opowiadania z tomu ,,Gang Fajniaków i Miasto Marzeń’’ Marcina Przewoźniaka oraz historie o przygodach Fajniaków w formie audiobooka pt. ,,Fajniaki i największy skarb’’, czytanego przez Krystynę Czubównę, wysłuchali piosenki pt. ,,Fajniaki i supermoc natury!’’, obejrzeli także edukacyjne podcasty i filmiki z Fajniakami w roli głównej. Dzieci wykonały też prace plastyczne inspirowane żywiołami wody, ognia, ziemi i powietrza.

 

Projekt edukacyjny ,,Szkolne przygody gangu Fajniaków’’ zrealizowany został przez p. Dorotę Dymarską w okresie od 9 listopada do 1 grudnia 2020 roku w sposób zdalny, a wzięło w nim udział pięcioro chętnych uczniów klasy IIb: Julia Kasprzak, Zuzanna Teodorczyk, Hanna Waligóra, Anna Wawrzyniak i Jan Mikołajczyk. Brawo!!!

Rozstrzygnięcie konkursu ,,Szkolne przygody gangu Fajniaków’’ nastąpi w dniu 17 grudnia 2020 roku na stronie https://szkolneprzygodyfajniakow.pl/.

Załączone zdjęcia wykonali uczestnicy projektu oraz p. Dorota Dymarska.
Informacja: Dorota Dymarska i Dobrochna Błażejczak

Data dodania: 2020-12-07 21:04:19
Data edycji: 2020-12-08 20:53:18
Ilość wyświetleń: 937

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej