Uczniowie naszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli doskonale znają zarówno swoje prawa, jak i wynikające z nich obowiązki, a znaczącą rolę w popularyzowaniu wiedzy o prawach dziecka odgrywają niewątpliwie organizowane od wielu lat w naszej Szkole konkursy.
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie uczestniczyli w następujących konkursach dotyczących praw dziecka:
https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/agata-i-mateusz-zwyciezcami-szkolnego-konkursu-na-prezentacje-multimedialna-o-prawach-dziecka,426,pl
https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/uczniowie-naszej-szkoly-uczestnikami-ii-wielkiego-ogolnopolskiego-konkursu-rzecznika-praw-dziecka,419,pl
https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/viii-ogolnopolski-dzien-praw-dziecka-20-listopada-2021r,410,pl.
Szkolny konkurs ortograficzny ,,MISTRZ ORTOGRAFII O PRAWACH DZIECKA BEZBŁĘDNIE PISAĆ POTRAFI’’ to czwarty tegoroczny konkurs dotyczący praw dziecka, w którym wzięli udział uczniowie naszej Szkoły. W ortograficzne szranki stanęło 77 ósmoklasistów - wszyscy obecni na zajęciach lekcyjnych w dniu 29 marca 2022 roku uczniowie klas VIIIa, VIIIb, VIIIc i VIIId.
Tekst dyktanda, z którym przyszło się zmierzyć uczestnikom konkursu, nie był trudny. Oto i on:
,,Dziecko i jego prawa’’
,,Dziecko to człowiek, choć jeszcze mały’’ – napisał Korczak, lekarz wspaniały. Dla niego ważne prawo do życia - tak wiele w życiu jest do zdobycia. Dlatego zaraz gdy się urodzi, trzeba je chronić i wokół chodzić, bo dziecko samo niechybnie zginie. Ma ważne prawo, by żyć w rodzinie. Będzie to mama, będzie to tata, także rodzeństwo, co figle płata. Rodzice, pierwsi opiekunowie – oni zadbają o dziecka zdrowie. Chronią i karmią, bawią, ubiorą, do osiemnastu lat pracy sporo. Pragną, by mądrze żyło na świecie, w tym edukacja jest ważna przecież. Nauka w dziecku szczęścia nie budzi, bo choć ma prawo, to się natrudzi, lecz z braku wiedzy i doświadczenia mogą je spotkać zbędne cierpienia. Wiedza mu daje też pewność siebie - wie, jak postąpić w każdej potrzebie. Kolejne prawo - do tożsamości, nazwisko w pierwszej tu kolejności. Ma także prawo do tajemnicy, pozna ją, kto się dla dziecka liczy. Ostatnie prawo – żyć bez przemocy, tego stróż prawa dziś nie przeoczy. Dziecka nie wolno bić, poszturchiwać, w gniewie strofować ani wyśmiewać, zwracać uwagi przy innych ludziach. Dzieci to boli - widać po buziach. W końcu tej listy - największe prawo. Wygra z nauką, wygra z zabawą. Napełnia dziecko szczęściem, radością. Zwą je od zawsze ludzką miłością.
[https://dyktanda.pl/dyktanda-klasa-7-rz]
Komisja konkursowa w składzie: p. Dobrochna Błażejczak – nauczyciel bibliotekarz, p. Katarzyna Dytrych – nauczyciel języka polskiego, p. Gabriela Kokot – pedagog szkolny, p. Elżbieta Talma – nauczyciel języka polskiego tytułem Mistrza Ortografii uhonorowała Annę Niedzielę z klasy VIIIb, natomiast tytuły Wicemistrzów Ortografii przyznała ex aequo: Oliwii Regulskiej z klasy VIIIa, Bartoszowi Sieńskiemu z klasy VIIIa, Malwinie Czaprackiej z klasy VIIIb, Aleksandrze Siekierkowskiej z klasy VIIIb i Maciejowi Popławskiemu z klasy VIIId.
Zauważyć należy, iż zarówno mistrz, jak i wicemistrzowie zapisali konkursowy tekst w sposób najzupełniej poprawny pod względem ortograficznym, a o zdobyciu tytułu mistrzowskiego przesądziły błędy interpunkcyjne, bowiem – zgodnie z regulaminem konkursu – podczas oceny prac pod uwagę brana była zarówno poprawność ortograficzna, jak i interpunkcyjna napisanego dyktanda.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali uczniowie, w których dyktandach pojawiły się pojedyncze drugorzędne uchybienia ortograficzne, a także nieco liczniejsze błędy interpunkcyjne. Byli to: Jędrzej Fahner z klasy VIIIa, Patrycja Maszkowska z klasy VIIIa, Zuzanna Mikstacka z klasy VIIIa, Tomasz Rochowiak z klasy VIIIa, Nadia Gadzińska z klasy VIIIb, Weronika Grobelna z klasy VIIIb, Aleksandra Kubiak z klasy VIIIb, Marianna Lisiak z klasy VIIIb, Weronika Łazarowicz z klasy VIIIb, Julia Seraszek z klasy VIIIc, Zofia Fabisiak z klasy VIIId, Julia Garbarek z klasy VIIId, Magdalena Marciniak z klasy VIIId i Maciej Stelmaszczyk z klasy VIIId.
Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka oraz Radę Rodziców przy naszej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Zestawy upominków wraz z pamiątkowymi dyplomami wręczył ósmoklasistom w dniu 12 kwietnia 2022 roku Dyrektor Szkoły, p. Paweł Marciniak.
Składamy serdeczne podziękowania nauczycielkom języka polskiego, pp. Katarzynie Dytrych i Elżbiecie Talmie, za pomoc w zorganizowaniu konkursu oraz ocenie prac konkursowych.
Gratulujemy wszystkim laureatom!
Informacja i zdjęcia: Gabriela Kokot i Dobrochna Błażejczak
63-860 Pogorzela
ul. Parkowa 7