Czcionka:

A+A-

Kontrast:

XIII Światowy Dzień Głośnego Czytania okazją do krótkiego podsumowania szkolnej akcji

XIII Światowy Dzień Głośnego Czytania okazją do krótkiego podsumowania szkolnej akcji

Obchodzony w pierwszą środę lutego, czyli 2 lutego 2022 roku, XIII Światowy Dzień Głośnego Czytania, którego ideą jest propagowanie czytania na głos, stanowił doskonałą okazję, by podsumować naszą szkolną akcję ,,Cała Polska czyta dzieciom’’, przeprowadzoną w I półroczu roku szkolnego 2021/2022.

Fakt, iż ubiegłoroczny rekord liczby spotkań w analogicznym okresie nie został pobity ani nawet wyrównany, wbrew pozorom ogromnie nas cieszy, ponieważ związany jest z trwającą niemal nieprzerwanie przez minionych 5 miesięcy pracą naszej Szkoły w trybie stacjonarnym. Ubiegłoroczne statystyki podwyższyły spotkania on-line, które w bieżącym roku szkolnym podczas epizodu sześciodniowej nauki zdalnej nie cieszyły się popularnością.


W okresie od 2 września 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku wychowawczynie klas I-III zorganizowały 87 spotkań. Pierwszo-, drugo- i trzecioklasistom najczęściej czytały ich wychowawczynie oraz nauczycielki naszej Szkoły, ale także uczniowie, rodzice oraz inni zaproszeni goście - niekiedy tak niezwykli, jak… Pluszowy Miś, który odwiedził uczniów klas IIa i IIIb.

Akcja głośnego czytania stała się dla nas naturalnym elementem szkolnej rzeczywistości, a liczba prawie 600 dotychczas zorganizowanych spotkań wywiera ogromne wrażenie. Wraz ze wzrostem liczby spotkań pojawiały się na przestrzeni lat nowinki, o których warto w tym miejscu wspomnieć, ponieważ jedna z nich wprowadzona została w zakończonym właśnie I semestrze.


Uczestniczący w akcji panowie, mimo że stanowili zawsze czytającą mniejszość, nikogo już dzisiaj nie dziwią, jednak na pierwszego mężczyznę chętnego do czytania dzieciom musieliśmy bardzo długo czekać - pojawił się on dopiero w roku szkolnym 2017/2018: https://gostynska.pl/kultura/namowili-jednego-tatusia-i-podsumowali-akcje/cmwZjTou6MpWVcTTSckP. W roku szkolnym 2019/2020 wychowankowie p. Wiesławy Bolewickiej po raz pierwszy sami zapraszali do udziału w akcji swoich gości: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/akcja-cala-polska-czyta-dzieciom-w-klasie-iiia,235,pl. W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie zaczęli z kolei czytać sobie nawzajem: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/93-spotkania-z-okazjami-do-glosnego-czytania,314,pl.

 

W pandemicznym roku szkolnym 2021/2022 p. Wiesława Bolewicka zaproponowała natomiast swoim wychowankom oraz ich rodzicom absolutną nowość: czytanie w duetach. W dniu 17 listopada 2021 roku odbyło się pilotażowe spotkanie czytelnicze w nowatorskiej formule, którego gospodarzami byli p. Julita Konarczak oraz jej syn, Wojtek Konarczak. Po wysłuchaniu opowiadania pt. ,,Duży Miś i Mały Miś’’ Davida Bedforda dzieci wzięły udział w konkursie, podczas którego, odpowiadając na pytania ukryte w balonach, udowodniły, że potrafią słuchać ze zrozumieniem. Spotkanie miało także swój akcent kulinarny w postaci słodkiego poczęstunku oraz dodatek artystyczny, czyli misiowe kolorowanki. Kolejne czytelnicze duety już przygotowują się do spotkań w klasie IIa.


Podsumowując nasze działania, warto odnotować, iż w pierwszym półroczu roku szkolnego 2021/2022 po raz pierwszy w historii naszej szkolnej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’ zdarzyło się, iż jedna osoba została zaproszona w ciągu 5 miesięcy na spotkania we wszystkich klasach I, II i III. Była nią p. Dobrochna Błażejczak, która w klasach I-III gościła aż 13 razy.  


Największą liczbę spotkań, wynoszącą 16, zorganizowały natomiast dla swoich wychowanków p. Agnieszka Czapracka oraz p. Wiesława Bolewicka. Nieprzypadkowo zatem zarówno uczniowie klasy IIa, jak i uczniowie klasy IIIa są wyjątkowo aktywnymi czytelnikami naszej biblioteki.

Podkreślić należy, iż do akcji włączyły się wszystkie panie wychowawczynie klas I-III: Joanna Sokołowska, Urszula Wojciechowska, Paulina Maćkowiak, Wiesława Bolewicka, Monika Regulska, Dorota Jeleńska, Agnieszka Czapracka, Dorota Dymarska i Karolina Kapała.

Przy okazji Światowego Dnia Głośnego Czytania wypada przypomnieć, iż Polacy mają także swój Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i obchodzony rokrocznie w dniu urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W dniu 29 września 2021 roku w przepyszny sposób świętowali go uczniowie klas III: https://spopogorzela.stronyzklasa.pl/dzien-czytania-uswietniony-przez-przepyszny-ser-smazony,383,pl.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w szkolnej akcji głośnego czytania otrzymają wkrótce materiały promocyjne przekazane naszej Szkole przez Fundację ABCXXI ,,Cała Polska czyta dzieciom’’.


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w naszą akcję i zachęcamy gorąco do kontynuowania tej wspaniałej inicjatywy!


Koordynatorki szkolnej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’:
Dobrochna Błażejczak i Gabriela Kokot

Zdjęcia: Joanna Sokołowska, Paulina Maćkowiak, Wiesława Bolewicka, Monika Regulska, Agnieszka Czapracka, Dorota Dymarska

 

Data dodania: 2022-02-03 19:03:01
Data edycji: 2022-02-10 08:45:07
Ilość wyświetleń: 620

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Z życia klas

Sprawdź co u naszych uczniów
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook